Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

9 Nisan 2008 Çarşamba

Değişim zamanı

Kurultay sürecinde yaşanan gelişmeler ilerisi için bize bazı ipuçları veriyor açıkçası. Genel Merkez’in yapılanmasında bazı değişikliklerin olacağı da açık gibi. Konu hakkında isim zikrettiğim milletvekillerinden arayanlar oldu. Bunların başında İlhan Kesici geliyor.
Kesici, Deniz Baykal’ın kendisi ile bu konuda bir görüşme yapmadığını belirtti. Birçok noktada ortak tespitlerde bulunduğumuz Kesici’ye sadece şunu söyledim:
“Deniz Baykal genel merkezde bir değişikliğe gidecekse bu kurultayda olur. Değişikliklerin ne olacağı daha önceden bilinmez ve Baykal bu konuda hiç konuşmaz.”
Ancak kurultay sonrası İzmir’deki taşların oynayacağı giderek ağırlık kazanıyor. İlçe başkanları ile il başkanı arasındaki “kim güçlü” çatışması ise büyüyor. Deniz Baykal’ın bu çatışmadan haberdar olduğu kesin. Ancak o da kurultayı bekliyor.
Kurultay sonrası CHP İzmir’den çok şey bekleniyor. İzmir büyükşehir belediye başkanından da…
Öncelikle Aziz Kocaoğlu, “abi” sıfatıyla bir şeyler yapmak zorunda. Sadece Hasan Tahsin’in abisi olunmuyor. Örneğin 4 yıl değerlendirmesinde neden ilçe belediye başkanları yoktu. Seçime hazırlanan bir partinin birlik ve beraberlik mesajı vermesi gerekirken tek kişilik şov herkesi üzüyor.
İlçe belediye başkanları Kocaoğlu ile daha yakın olmak istiyorlar. Her ay beraber yenecek bir yemeğin bile önemi var bu saatten sonra. Ve bazı projeler konusunda ortak vizyonun belirlenmesi gerekiyor.
Kocaoğlu bunları düşünüyor mu bilemem. Düşünüyorsa uygulamaya koysun, düşünmüyorsa o zaman büyükşehir başkanı olarak o koltukta neden oturuyor anlamıyorum.
Neyse yine eleştirel görünmüş olacağım. Ama bazılarının bunları söylemesi gerekiyor. Ben kendisine ne “Sen başarısızsın çek git, yerine istediğim adaylar var” diyorum, ne de “En büyük sensin” gibi anlamsız yorumlarda bulunuyorum.
Ama yapması gereken çok şey var Kocaoğlu’nun CHP’li bir belediye başkanı olarak.

NOT 1: Okuyucularımın yaptığı yorumlara öncelikle teşekkür ederim. Yazıların internetten yayınlanması ve yorum yapılması interaktif yayıncılığın geldiği nokta açısından önemli. Tabii bu yorumlardan bazılarına yanıt vermek gerekiyor. Bir okuyucum Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yayınlanan Kocaoğlu karşıtı köşe yazılarının amacını sormuş. Aslında bunu sorarken kendisi yanıtını da vermiş. Evet, Hakan Tartan aday olmak istiyor. Bunun için de zemin yokluyor. Son 4 günde herhalde 20 kişi Hakan Tartan’ın kendisini aradığını ya da görüştüğünü ve yemek için sözleştiklerini söyledi.

NOT 2:Ümit Yaldız’ın EXPO konusunda yaptığı tespitler bir harika. Ancak böyle hicvedilirdi bir ekip. Nuri Batuhan’a da bir yer bulur artık.

NOT 3:İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın ne yapmak istediğini anlayamadım. Sadece ilanlarla anlaşılmıyor demek istedikleri. Çıksın ortaya döksün eteğindeki taşları. Biz de bilelim… Yoksa Kocaoğlu’nun EXPO konusunda konuşacağı yok. Biri şekerini yükseltmeli İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın… Bu da Ekrem Demirtaş’a yakışır.

YENİGÜN 09 - 04 - 2008

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder