Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

16 Nisan 2008 Çarşamba

Başkanlara iki not

Deniz Baykal’ın İzmir turunda belediye başkanlarıyla yaptığı sohbet netleşti. Baykal iki nokta üzerinde durdu özellikle…
1– Önümüzdeki yerel seçim belediye seçimi değildir. Yerel seçimlerde yerel adaylar oylanmayacak Türkiye’nin sistemi sorgulanacak. İzmir bu açıdan çok önemli… Eğer İzmir AKP tarafından alınırsa sistem ciddi bir kırılma ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle elbirliği ile birlikte çalışmak ve yeniden kazanmak zorundasınız. Sadece şu an belediye başkanı olan arkadaşların yeniden kazanması değil önemli olan. Yeni kurulacak ve AKP elinde olan belediyelerin de kazanılması gerekiyor. Hepinizin iyi çalıştığından eminim. Bundan böyle büyükşehir koordinatörlüğünde çalışmalarınızı geliştirmeniz gerekiyor.
2– AKP kendisi dışındaki tüm belediye başkanlıklarını izlemeye aldı. Bu nedenle belediyede yaptığınız işlere ihalelere ve özel hayatınıza çok dikkat etmeniz gerekiyor.
CHP liderinin belediye başkanlarına verdiği bu mesajlar tabii ki farklı kesimlerce yorumlanıyor.
Bu sütunda daha önce de ileri sürdüğüm gibi 2009 yerel seçimleri daha çok ideolojik boyutu öne çıkacak bir seçim olacak. Ve sistem çok ciddi bir sınavdan geçecek.
Baykal da bunun farkında AKP dışı bir ulusal cephe arayışında. Kurultayda bu arayışın izlerini göreceğiz. Baykal kurultayda kendi düşüncelerini gerçekleştirirse çok farklı bir yapı karşımıza çıkabilir 27 Nisan sonrası…
CHP Genel Başkanı’nın ziyaretinde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in Baykal’dan özür dilediğine yönelik açıklama dün Macit Sefiloğlu’nun sütununda yer aldı. Macit atlatmış bizi… Yine de bu özrün devamı var. Baykal Şahin’in özür dilemesinden sonra çevresine dönüp, “Tahir ile Menemen’de seçimi alır mıyız?” diye sordu. Baykal’ın çevresindekilerin tamamı, “Evet Tahir ile alırız” yanıtı verdi.
Deniz Baykal’ın açıklamalarından sonra belediye başkanlığı adaylıkları konusunda kulis yapanların performanslarında büyük düşüş var. Bu kadar üzülmeye değmez. Bakın iki yeni ilçe var. Oralara adaylık başvurusunda bulunursanız en azından seçilme şansını arttırmış olursunuz. Bu öneri büyükşehir adayları için de geçerlidir. Ama onlar, “Yok oraları bize dar” derlerse, Paris ya da Londra belediye başkanlığı için çalışsınlar.

NOT 1: Bir belediye başkanı ile bir gazeteci kaplıcaya gitmiş.

NOT 2: AKP il yönetimi yemeğinde başköşeye oturtulan gazeteci kim?

YENİGÜN 16 - 04 - 2008

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder