Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

6 Mayıs 2009 Çarşamba

Sorun büyük

Bayraklı ile Karşıyaka arasında bölünme sonrası yaşanan işçi krizi bir başka noktaya taşındı.
Karşıyaka Belediyesi seçim öncesi böyle bir krizin yaşanacağı mesajını defalarca vermişti.
Şimdi neredeyiz?
Karşıyaka Belediyesi: Seçim öncesi de ifade ettiği gibi bölünme nedeniyle Kent AŞ’nin çalışanlarından 273 kişi ile ilişkisini kesti. Toplu sözleşme nedeniyle ihbar tazminatları ve işçilerin normal tazminatlarını ödeyeceğini söyledi. İşçilerin haklarını almalarına karşılık şantiyeyi işgal etmelerine sorunu büyütmemek ve sosyal demokrat duruşu nedeniyle müdahale etmiyor. Bazı sendika yöneticilerinin kendi ikballeri için sorunu büyütmesinden rahatsız… Sorunun kendisi açısından bittiğinin altını çiziyor.
Bayraklı Belediyesi: Seçim sonrası Karşıyaka Belediyesi’nin Kent A.Ş.’ye ortak olması önerisini reddetti. İçten çıkarılan 273 isimden Bayraklı’da yaşayanların bir bölümünü kendi belediyesine alabileceği açıklamasında bulundu. Deniz Baykal’ın Ankara’da kendisinden parti adına işçilerin bir bölümünü işe alması önerisini kabul etti. Dün öğleden sonra Baykal’ın yeniden belediye başkanı Karabağ’ı aradığı ve süreci hızlandırmasını istediği iddia edildi.
DİSK: Genel Başkan Süleyman Çelebi bugün tüm taraflar ile görüşecek. Genel Sekreter Kani Beko’nun işgal eylemine, “Bizim arkadaşlar yanlış yapıyor” dediği iddia ediliyor. Eylemin bir iki sendika yöneticisi tarafından körüklendiği tartışmaları noktasında genel merkezin alacağı tavır merakla bekleniyor. İşten çıkarılan işçilerin özellikle büyükşehir tarafından istihdam edilip edilmeyeceği konusu üzerinde duruluyor.
CHP: Sanki ortada böyle bir sorun yokmuş gibi davranıyor. İl başkanının daha yüksek bir performans çizmesi gerekiyor. Ulusal basının ve AKP’nin bu sorunu nasıl kullanacağı konusunu kavrayan tek kişinin Genel Başkan Deniz Baykal olduğu belirtiliyor. İzmir milletvekilleri bile durumun vehametinin farkında olmadıklarının altı çiziliyor.
Büyükşehir Belediyesi: İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun seçim öncesi sendikacılarla düzenlediği toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, “Konak ve Karşıyaka’daki işçileri mağdur ettirmem” dediği biliniyor. Ancak aynı Kocaoğlu’nun dün gazetecilere, “Bu konu beni ilgilendirmez” şeklindeki açıklamasının ise hayal kırıklığı yarattığı belirtiliyor.
Bu köşenin yazarı: Kocaoğlu’ndan farklı bir eylem mi bekliyordunuz. Tipik bir Kocaoğlu tavrı bu… Önce söz verir sonra “Ben bilmem” der çeker gider. Sonra birileri araya girer. Kendi siyasi bekası için, “Bir ağabeylik yapayım” der.

NOT 1: Önceki akşam Karşıyaka’da CHP İl Başkanlığı tarafından daha önce il başkanlığı yapmış isimlere bir vefa yemeği verildi. Yemeğe İstanbul’da olduğu gerekçesiyle Alev Coşkun, ameliyat geçirdiği gerekçesiyle Erol Güngör ile “Bizim deneyimlerimizden yararlanılmak istenseydi, seçim öncesi toplanırdık. Bu yemek bir gösterişten öteye gitmez” gerekçesiyle Kemal Karataş katılmadı.

NOT 2: Metroda yaşanan yeni gelişmeler sonrasında Kocaoğlu düğmeye basmak zorunda. Böyle giderse, birileri hayatını kaybedecek ve maalesef bunun sorumlusu kendisi olacak.

YENİGÜN 06 - 05 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder