Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

20 Mayıs 2009 Çarşamba

Siyasetçi tavrı

Demokrat Parti Genel Başkanlığı’na Demirel’in desteği ile Hüsamettin Cindoruk seçilince partide diğer adaylara destek veren ekiplerin atacağı adımlar merakla beklenmeye başlandı. İlk adım Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar’dan geldi. Tansu Çiller ile birlikte Süleyman Soylu’ya destek veren ve bunu kamuoyunda açık ve net ifade eden Ulupınar, Cindoruk seçildikten sonra yeni genel başkanın önünü açmak için il başkanlığından istifa edeceğini duyurdu.
Siyasette çok da görmediğimiz bir tavır bu. Politikacıların büyük bölümü koltuklarını kaybetmek istemedikleri için bir anda dönüp yeni seçileni desteklemeye başlarlar.
Ancak Yıldırım Ulupınar böyle davranmadı. İzmir’de merkez sağ geleneği gerçekten özümseyen birkaç isimden biri. Belediye başkanlığı, milletvekilliği, genel başkan yardımcılığı yapan Ulupınar, açık ve net davrandı, desteklemediği ekip ile birlikte yürümeyeceği mesajını verdi.
Siyaset terbiyesi bu olmalı bence.
Ulupınar bundan sonra ne yapar?
Öncelikle bekleyecek ve yeni oluşumlarda başı dik yeralacak.
Umarım İzmir’deki siyasetçiler de bu tavırdan ders çıkarır.

* * *

Can Dündar’ın 15 Şubat 2007’de Milliyet Gazetesi’nde Kırmızı Karanfil başlıklı yazısında Mustafa Kemal’in çok az bilinen çok masum bir gönül hikayesinden bahseder. Dilerseniz yazının tamamını http://www.milliyet.com.tr/2007/02/15/yazar/dundar.html adresinde okuyabilirsiniz. Selanik’te geçen ve Mustafa Kemal’in gençliğe adımını attığı sıralarda bir yanlış anlaşılmadan doğan belirsiz bir aşk hikayesi bu. Nadire ve Hatice, Selanik’teki bu olayın kahramanları. Dündar, Mustafa Kemal’in kendi hayatını filme çektirmek istediği sırada gerçeği öğrendiğine dikkat çeker ve Hatice’nin daha sonraları İzmit milletvekili olduğunun altını çizer. Dündar’ın son cümlesi, “Acaba Hatice’nin torunları hala yaşıyor mu” olur.
İki yıl sonra bu soruya yanıt vereyim. Evet, Hatice’nin torunları sağ ve İzmir’de yaşıyorlar…

* * *

Torbalı’da ilginç bir süreç yaşanıyor. Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un belediye başkan yardımcısı olarak bir AKP’liyi seçmesi örgütte rahatsızlık yarattı. Torbalı’da CHP’ye oy verenler, “AKP’ye karşı bu kadar mücadele verdikten sonra neden bir AKP’li belediye başkan yardımcısı olur, anlayamadık” diyorlar. CHP örgütü de bu gelişmelerden rahatsız. İsmail Uygur’un tavrına anlam veremediklerini belirten CHP’liler, “Birilerinin bu konuya el atması ve belediye başkanımız ile görüşmesi gerekiyor” yorumunda bulunuyorlar. CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun ise konuya nasıl yaklaştığı şimdilik bilinmiyor.
 
YENİGÜN 20 - 05 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder