Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

25 Mayıs 2009 Pazartesi

Bir haberin ardından

Sonunda olan oldu ve metro işi patladı.
Bu sütunun yazarı uzun süredir böyle bir patlama bekliyordu zaten. Yeni Asır gazetesinin Cumartesi günü “metro krizi” başlıklı manşeti ile gündemi belirledi.
Aslında haberin içeriğine baktığımda bazı ilginç sonuçlara da rastlanıyor.
Manşet metro olunca ve büyükşehir ile Bozoğlu arasındaki sürtüşme gündeme getirilince insan ister istemez bu krizin Üçyol-Üçkuyular hattında olduğunu sanıyor.
Ancak haberi okuduğunuzda krizin Aliağa-Menderes hattından kaynaklandığını öğreniyorsunuz. Bozoğlu’nun ne işi var bu hatta. Bayındır İnşaat bu hattaki istasyonları yapmayıp kaçınca Büyükşehir, Üçyol-Üçkuyular hattı ile Bornova hattı ihalesini alan Bozoğlu firmasını sıkıştırmış ve bu istasyonların bitirilmesini de şart koşmuş. Büyükşehir Belediyesi, şirketin istemeyerek girdiği bu işi zamanında yetiştirmediği gerekçesi ile anlaşmayı fesih etme kararı almış.
Haberin devamında Çiğli’de yapımı süren yine Bozoğlu’nun yaptığı Çiğli’deki vagon atölyesinin de zamanında yetişmediği gerekçesi ile bu firmadan alınacağı belirtiliyor.
Haber devam ediyor bu kez bir yorum ile. Bornova’daki Ege Üniversitesi - EVKA 3 arasındaki hattın zamanında yetişmeyeceği söyleniyor.
Ve son tespit: Üçyol - Üçkuyular metro hattının da Ocak 2009 tarihinde bitirilmesi gerekiyor.
Haberin içeriğinde Bozoğlu firması nişan tahtasına konulmuş gibi geldi bana. Gazetenin bu şirket ile bir sorunu olabilir mi? Kesinlikle hayır. Ya o zaman?
Bu haberin ve veriliş biçiminin sadece Kocaoğlu’na yaradığı kanısındayım. Kocaoğlu, Bozoğlu firmasının iş yapmadığını, o nedenle İzmirlilere verdiği sözü tutamadığını gerekçe göstererek aradan sıyrılmaya çalışacak gibi…
Yenigün gazetesinin Pazar günü çıkan haberinde ise Bozoğlu firmasının Üçyol-Üçkuluyar hattı için tadilat projesini çoktan büyükşehire verdiği ancak projenin hala büyükşehir tarafında onaylanmadığı belirtiliyor. Proje onaylanmadan firma işe başlayamaz ki...
Peki bu tadilat projesi neden gecikiyor?
Sanırım tüm bu soruların yanıtlarını bu hafta içerisinde alacağız.
Ancak görünen o ki, metro konusu yaz ayının en sıcak ve yakıcı konusu olmaya devam edecek.
Ve forumlardaki tartışmalar daha da alevlenecek.
Ben merakla izliyorum bu tartışmalara. Forumların isimlerini şimdilik gizli tutuyorum. Yalnız forum yazarlarına küçük bir eleştirim olacak. İzmir medyasında bu işlere sahip çıkan çok sayıda gazeteci var. Hepsini aynı kefede değerlendirmeyiniz lütfen.

NOT: Yakında büyükşehirde üst-düzey bir istifa olacak.

YENİGÜN 25 - 05 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder