Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

18 Mayıs 2009 Pazartesi

Büyükşehrin başarısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi bir taraftan hata üzerinden hata yapıyor diğer taraftan bazı işlerin de hakkını veriyor. Ancak başarılı işleri de bir türlü kamuoyuna anlatamıyor.
Kocaoğlu ekibinin en başarılı çalışmalarından biri 3 boyutlu kent rehberi programı...
Önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasına gidiyorsunuz. Sayfanın sağ tarafında İzmir Kent Haritası tuşuna basarak kent rehberi programını kendi bilgisayarınıza indiriyorsunuz.
Ardından programı çalıştırıyorsunuz. Karşınıza İzmir’in tamamı çıkıyor.
Öncelikle kendi yaşadığınız kenti daha yakından tanıyorsunuz.
İstediğiniz tüm bilgilere de ulaşabiliyorsunuz.
Hava sıcaklığından, deniz suyu sıcaklığına, bölge bölge sudaki arsenik değerinden, deniz suyu kirlilik değerine, kentin tüm binalarının pafta değerlerine, nöbetçi eczanelerden, eğitim, kültür sanat merkezlerine, belediyenin tahsilât veznelerinden, bölgede yaşanan son depremlere kadar tüm bilgiler işlenmiş bu programda.
Bir yerden ev satın almak isterseniz bölgenin genel durumundan tutun da evin tapudaki durumuna kadar öğrenebilirsiniz.
Bir yere gitmek mi istiyorsunuz, açın programı, istediğiniz evin adresini yazın hemen karşınızda. Üstelik numarataj sırasında binanın her yönünden çekilmiş çekilen fotoğraflar da eklenmiş programa...
Taksicilerden, mimarlara, nöbetçi eczane arayanlardan, bir yere gitmek isteyenlere kadar hemen herkesin rahatlıkla kullanacağı ve memnun kalacağı bir program...
İsterseniz bulut durumunu bile öğreniyorsunuz.
Bu kadar reklam yeter mi?
Kesinlikle yetmez...
Program online olarak çalıştığı ve bilgiler sürekli güncellendiği için büyükşehir sunucularına bu program için bağlananların sayısını da görmek mümkün. Hafta için bu programı kullanan sayısı ortalama 300, hafta sonu ise 45 ila 55 arasında.
2.5 milyonluk bir kentte böyle bir avantajı değerlendiren ya da böyle bir avantaj olduğunu bilen kişi sayısı maalesef yukarıdaki rakamlarla sınırlı.
Bu sayfanın yazarının internet ortamında günde 5 ila 6 bin kişi tarafından takip edildiğini düşündüğümüzde Büyükşehrin yaptığı bazı doğru işlerin İzmirlilere ne kadar anlatıldığı da net bir biçimde ortaya çıkıyor açıkçası.
Birkaç ilçe belediye başkanına sordum. Onların bile haberleri yok bu programdan.
Şimdi kalkıp bir şeyler söylesem, her şeyi bilen şehr-i eminimiz, “Bu kul kesinlikle adam olmaz. İşi gücü beni eleştirmek” diyebilir. Tabii bu sütunda yazamayacağım bazı sıfat tamlamalarını da ekleyerek.

NOT 1: Üçyol-Üçkuyular metro hattı tadilat projesinden hala bir haber yok. Acaba yakın zaman içerisinde bu konuda İzmirliler bilgilendirilecek mi?

NOT 2: Önceki gün Sasalı Kent Ormanı açılmış. Başrolde Kocaoğlu... Üçkuyular kent ormanı projesini durdurmak isteyen, Hasan Fehmi Mani’nin “mutlaka yapılmalı” tespitinden sonra projeye gönülsüzce izin veren Kocaoğlu’nun bugünlerde kent ormanı projelerini öne çıkarması da ilginç tabii ki...

YENİGÜN 18 - 05 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder