Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

3 Ocak 2010 Pazar

Gruplararası mücadele

CHP’de kongre süreci başladı.
Bir tarafta Sav Grubu, onların sağında Kocaoğlu, solunda Rıfat Nalbantoğlu var. Karşıda ise Baykal grubu ve diğerleri bulunuyor.
Kocaoğlu bazen Sav Grubu’ndan uzaklaşıyor, bazen yakınlaşıyor. Daha doğrusu ne yapacağını bilemiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın en önemli sorunu bu… Bir gün başka şey söylüyor, iki gün sonra söylediğinin tam tersini yapıyor.
Olay öyle bir duruma geldi ki, yakın çalışma arkadaşları bile bir sağ bir sola gitmekten ne yapacaklarını bilemez halde dolaşıyorlar.
İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu da aynı durumda. CHP delegesinin ne yapacağını kestiremeyen Nalbantoğlu’nun tüm beklentisi milletvekilliği…
O nedenle bir o tarafta görünüyor, bir bu tarafta… Herkese mavi boncuk dağıtarak işin içinde sıyrılacağını tahmin ediyor. Ancak yine de uyarmakta yarar var. Burası CHP taraf olmayanın bertaraf olma ihtimali çok yüksek.
Karşıyaka ve Bayraklı’da Sav Grubu’nun istediği sayıda delegeyi çıkaramaması ekibin zora girdiğini gösteriyor.
Şimdi tek hedef Süne’nin Buca’yı kazanması. Ekibin kilit ismi Buca’yı kazanırsa, Sav Grubu önemli bir hamleyi gerçekleştirmiş olacak.
Ekibin Buca’yı kaybetmesi için Baykal grubu da hareketli. Ancak grubun en önemli sorunu ortak aday… Herkes aday olduğu için başta Mehmet Ali Susam olmak üzere birçok kişi zorlanıyor.
Buca’nın kazanılması halinde Bornova ve Konak’ın da rahat geçileceğini gören Baykal ekibi topunu tüfeğini Buca’ya yığarak sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.
İlçe kongreleri biten üç daha ilçe var. Çeşme net biçimde Baykal grubunun… Gaziemir Sav Grubu’nun görüyor. Ancak Gaziemir İlçe Bakanı Yüksel Demirsoy’un ekibin il başkanı adayı olmak istediği ibiliniyor. Ekibin başı Abdürrezzak Erten’in ise Demirsoy’a bir türlü güvenmemesi bu ihtimali zorlaştırıyor. Demirsoy’un il başkan adayı olamaması halinde Gaziemir’in tamamının Kocaoğlu grubuna geçeceği açık ve net.
Narlıdere ise beklemede… Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un bir dönem Sav Grubu ile yakın olduğu ancak son dönemde bu ekipten koptuğu gelen bilgiler arasında.
Bana göre il kongresinde Sav grubunun karşısındaki adayı destekleyecek Narlıdere ilçe…
Tabii ki bu durum Baykal grubunun çıkaracağı aday ile de ilgili.
Çiğli’de ise işler hayli karışık. Yapılan mahalle delege seçimleri konusunda genel merkeze giden şikayetler o kadar fazla ki, bu durum Çiğli konusunda Baykal’ın adım atma olasılığını gündeme getiriyor.
Aslında düğümün çözüleceği gün 10 Ocak. O gün il kongresine yönelik ciddi mesajları alacağız delegelerden.
17 Ocak akşamı ise İzmir’de hangi grubun etkin olduğunu net biçimde söyleyebileceğiz.
O güne kadar beklemek ve değerlendirmeleri çıkacak sonuçlara göre yapmak daha mantıklı olacaktır.
Baykal grubu kazanırsa ne olur?
Birinci olasılık Abdürrezzak Erten’in İzmir milletvekilliği sona ermesidir. Baykal’ın bu isme uzun süredir sıcak bakmadığı, örgütlenme tarzından hoşlanmadığı biliniyor. Ancak en önemli çelişki bölgecilik siyaseti yapan biri ile bu tarz siyasetten nefret eden Önder Sav’ın nasıl uzlaştığı…
Bunu da günü geldiğinde Genel Sekreter Önder Sav açıklayacaktır herhalde.

KAMUOYU 03 - 01 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder