Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

9 Kasım 2009 Pazartesi

Konak sil baştan

CHP’de işler gerçekten karıştı. Deniz Baykal’ın düğmeye basmasıyla başlayan gelişme önemli. Baykal’ın yeni üye yazımlarına karşı ekipte bir tepki var. Bu da son derece normal… Ekip kendi üyelerini bir ay önce yazıp genel sekreter vasıtasıyla geçirmiş, Karabağlar ve Gaziemir dışında Konak, Buca, Güzelbahçe, Çiğli, Bornova ve hatta Çiğli’de etkinlik kurup tüm İzmir’i kendisine bağlamayı planlıyordu. Ancak Baykal duruma müdahale edince, “Bu yeni kayıtlar naylon” denilmeye başlandı. Yeni geçen üyeler naylon ise bundan bir ay önce yapılanlar ne? Plastik üye mi? Listeler askıya çıkarıldıktan sonra yapılan itirazların tamamı ilçe yönetimlerince neden reddedildi? Her şey normal miydi?
Gerginlik artacağa benziyor. Deniz Baykal’ın bu sistem içerisinde nasıl davranacağı, kimlerle yol devam edeceği de ayrı soru işareti.İzmir’de yaşanan sıkıntılar nedeniyle kongre sürecinde bir sarkmanın yaşanacağı kaçınılmaz. Konak’ta 5 kişilik kayyumun yarın atanacağını, Çiğli’de sorunun devam ettiğini, Buca, Bayraklı, Bornova ve Konak’ta üye kayıtları konusunda sorunların yaşandığını dikkat aldığımızda bu aksamanın normal karşılanacağı da çok açık.Konak’ta daha önce ilçe yönetimi tarafından iptal edilen itirazların yok sayılarak yeni kayyum heyeti tarafından yeniden değerlendirilecek olması, operasyonun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

***

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kurumlarda sorunların yaşandığı açık… Bu kurumlardan biri de İZELMAN… Daha doğrusu İZELMAN’a bağlı olan kreşler. Toplam okul öncesi 2000 çocuğun bulunduğu İZELMAN kreşleri üzerine gelen ihbarların sayısı hayli yüksek. Bazılarına kesin belgelere dayanmadığı için bu yazımda değinmeyeceğim.
Kentin farklı semtlerinde bulunan kreşlerde çalışanların büyük kısmının torpilli oldukları çok açık… Kreşlerde çalışanların isimleri tek tek döküldüğünde bazı siyasilerin, büyükşehir bürokratlarının eşleri, kızlarının olduğu açık ve net görülüyor. Hal böyle olunca da, “Bu insanlarda eğitimci formasyonu var mı?” sorusu gündeme geliyor. Kreşlerden sorumlu Özlem Bulsu’nun makam otosunun şoförünün büyükşehir belediyesi şirketler koordinatörü Nail Yavuz’un damadı olması bile bize bu konuda yorum yapma hakkı tanıyor.
kreşlerdeki çocuklara davranış biçimlerinin çocukların anne babalarının büyükşehirdeki pozisyonlarına göre değerlendirilmesi de bir başka soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Müdür ya da şef isen çocuğuna ayrı tavır, normal memur isen ayrı tavır. Sosyal demokrat bir belediyeye yakışır bir uygulama!

NOT : Jeotermal A.Ş.’nin yönetim kurulu bugün yapılıyor. Oradan çıkacak kararların yorumlarını daha sonra yapacağız. Belki yeni bir masa yumruklama, devirme operasyonu yaşayabiliriz. Genel eğilimin ne olduğunu saptamak zor değil. Önceki gece trafik kazası geçiren İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci’nin de jeotermal şirketinin yönetimi konusunda kafasının karışık olduğu bir başka gerçek.NOT 2: “CHP Güzelbahçe’de çatlak var” tespitime katılanların sayısı hayli yüksek. Ancak Güzelbahçelilerin büyük bölümü bunun küçük bir çatlak değil, ciddi bir fay kırığı konumuna dönüştüğü noktasında hemfikir.

YENİGÜN 09 - 11 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder