Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

20 Kasım 2009 Cuma

AKP sürece katılmıyor

Çiğli’de süreç başladı. Bu süreç kimin lehine işleyecek Ensari Bulut’un yerine kim belediye başkanı olacak, yakın zamanda öğreneceğiz.Ancak ortada bir gerçek var. Yeni belediye başkanının CHP’li meclis üyeleri tarafından seçileceği...
AKP bu sürece katılmıyor. Siyasi çerçevede doğru bir karar da... Gerçi AKP böyle süreçlerin içinde olmadığını daha önceki tavrından da göstermişti.Aziz Kocaoğlu’nun Bornova Belediye Başkanlığı’ndan ayrılması nedeniyle Sırrı Aydoğan’ı seçim sürecine müdahil olmamıştı AKP.
Çok yakın bir örnek de Buca’da yaşandı. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya karşı hareket eden meclis üyelerinden üçü AKP Buca İlçe Başkanı Mehmet Girgin’e gidip projelerini açıkladılar. Muhalif meclis üyeleri ve AKP güvensizlik önerisi verecek Ercan Tatı düşürülecek yerine yine CHP’den bir başka isim belediye başkanı olacak.
AKP ilçe başkanı bu öneriyi geriye çevirdi ve Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’yı arayarak bilgilendirdi. Buca Belediye Başkanı’nı hayretler içerisinde yakın dostlarıyla paylaştığı bu gelişme, Buca CHP’de işlerin ne boyuta gittiğini açıkça gösteren bir durum.
Dolayısıyla AKP, “Bu süreçler CHP’nin iç işleridir. Biz karışmayız” diyerek aradan sıyrılıyor.
Tabii Buca’da yaşanan bu gelişmeye CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun nasıl bakacağı ayrı bir soru işareti. Gerek siyasi etik gerekse parti etiği böyle garip bir tezgahı kaldırmaz bana göre...
Kocaoğlu’nun il başkanı Rıfat Nalbantoğlu ile birlikte Çiğli Belediyesi Meclis Üyeleri ile yaptığı toplantıdan da sonuç alınamadı. Zaten işe Kocaoğlu karışınca 7 olan aday sayısı 13’e yükseldi. CHP’de önemli bir gelenektir bu. Herkes her yere adaydır.

NOT 1: Bornova Yolu üzerinde bir araziye “Yükseliş Yurdu yapılacak” şeklinde bir söylenti var. Söylentinin merkezindeki isim ile görüşmediğim için netleştiremedim. Bu not okunduktan sonra benim yerime birileri netleştirir sanırım.

NOT 2: Belediye bürokratlarından bazılarının İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile senli benli konuşmaları insanı şaşırtıyor.

NOT 3: Bu metrodan ne haber? Bitiyor mu yoksa bu firma da sessiz sedasız tüydü mü?

NOT 4: Gaziemir’de pazar günü yapılacak mahalle delege seçimlerinde muhalif bazı isimlerin tedbirli olarak disipline sevkedildikleri ve bu nedenle oy kullanamayacakları belirtiliyor. Bu da yeni bir formül...

NOT 5: Buca’da eğitim alanı olarak işaretlenen bir yer konut alanına dönüşmüş. Bakalım altından kim çıkacak.

YENİGÜN 20 - 11 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder