Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

25 Kasım 2009 Çarşamba

Baykal’a açık mektup

Çiğli süreci konusunda herkesten bilgi alıyorsunuzdur. Ancak halihazırda devam eden kongre süreci ve yaklaşan milletvekilliği seçimindeki beklentiler bu bilgilerin objektif olmasını engelleyebilir.
Süreci hem ast – üst ilişkileri içerisinde değerlendirerek hem de Çiğli gerçeğini dikkate alarak hareket etmenin daha doğru olacağı kanısındayım.
Ensari Bulut’un uzun süredir ağırlaşan hastalığı nedeniyle Metin Solak bizzat kendisi tarafından vekil olarak tayin edilmişti. Ensari Bulut ile Metin Solak ilişkisi bir önceki döneme Bulut’un seçildiği günlere rastlar. Ensari Bulut’a başkan olduğunda haciz getiren koltuğunu altından alan avukat Metin Solak’tır. Ancak bunun medyaya yansımasını sağlayan Ensari Bulut’tur. Ensari bu haber ile hem eski başkan Tevfik Alyanak ve ekibinden tamamen kurtulacaktı, hem de bir iki yıl sonra belediye düze çıkınca, “Bakın bir geldim, borçlu belediyeyi ayağa kaldırdım” diyerek bir sonraki adaylığı için yatırım yapacaktı.
Ensari’nin iyice ağırlaştığı dönemde, başkanlık hesapları başlamıştı. Ensari’nin bürokratı ve Bornova Belediye Meclis üyesi Adnan Hocaoğlu, Metin Solak’ın adaylığı için devreye girmiş, kendisi gibi göçmen kökenli 4 meclis üyesinin Tokatlı Metin Solak’a destek vereceği sözünde bulunmuştu.
Ancak Önder Sav ekibi içerisinde olan ve meclis üyeliğini bu ekibe borçlu olan Hocaoğlu’nun, Abdürrezzak Erten’in, “Erkan Gül’e destek veriyoruz” deyince yapacak bir şeyi kalmadı ve ilişkide bulunduğu göçmen kökenli meclis üyelerini Gül’e yöneltti.
Darbe yiyen Metin Solak, başkanlığın Erkan Gül’e kaydığını görünce Nalbantoğlu, Kocaoğlu ve bazı CHP’li yöneticilerin desteklediği adaya yöneldi. Gerçi onlar da başka adayları destekliyorlardı, ancak iktidar Sav grubuna doğru gidince bugüne kadar ismi geçmeyen bir aday üzerinde anlaştılar.
Ancak bu kez devreye Ensari Bulut’un yakın arkadaşı Sıddık Soysal girdi. Soysal bu dönem AKP meclis üyesi olabilir. Ancak Bulut ile yakın ilişkisi sürüyordu. Dolayısıyla Metin Solak ile de… Soysal’ın çabaları ile mecliste yeter oyu sağlayan Solak Çiğli Belediye Başkanı seçildi. Bu seçimde AKP kurumsal olarak kesinlikle yoktur. AKP’li meclis üyelerinin Çiğli özelinde aldığı bireysel kararlar ve Soysal’ın oynadığı rol önemlidir.
Tüm bu gelişmeler ışığında şu sorulara yanıt verilmesi gerekir? Tabii bu sorulara yanıt verecek mercilerin kimler olduğunu siz tanımlayacaksınız.
1 – Kanser her tarafını sarmış bir adam neden yeniden Çiğli’den aday gösterildi?
2 – Son 10 gündür doktorunun bile “Artık kurtulmaz” dediği Bulut’un yerine neden kimse hazırlanmadı?
3 – CHP’yi İzmir’e kepaze eden, meclis üyelerini kamplaştıran bölgecilik siyasetinin sorumluları kimlerdir?
4 – Son 6 yıldır hortlayan ekipçilik anlayışı ile nereye kadar gidilecektir.
Ve son soru: Kimse CHP adına Ensari’den sonra Çiğli’yi kim daha iyi yönetir sorusu sormayı hiç düşündü mü?

NOT 1 : Buca konusunu gündem Çiğli’ye döndüğü için birkaç gün erteledik.

NOT 2 : İl Genel Meclisi’ni yakından takip ediyorum. İlginç bilgiler ulaşıyor elime…

YENİGÜN 25 - 11 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder