Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

14 Nisan 2010 Çarşamba

Savaştan komşuluğa

Karabağlar Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü çok ilginç bir çalışmaya imza atıyor. 15 Mayıs Hasan Tahsin’i Anma ve İlk Kurşun etkinlikleri kapsamında “Savaştan komşuluğa” adlı bir yarışma düzenleniyor. Yarışmanın amaçları:
1. İzmirli gazeteci Hasan Tahsin’in, ilk kurşunla ateşini yaktığı Kurtuluş Savaşımız ve bağımsızlık mücadelemizdeki yerini anlama ve anlatmaya çaba göstermek…
2. Dün savaşmak durumunda kaldığımız komşularımızla, Atatürk’ün yurtta ve dünyada barış ilkesi doğrultusunda bir iyi komşuluk ve bir arada yaşama kültürü geliştirmek.
3. Gençlerde; düşündüklerini yazıya dökme, yazılı kültürle buluşma isteği uyandırmak.
4. Çocuklarımız/ öğretmenlerimiz için Türkçenin anlatım olanaklarının ortaya konması bağlamında yeni bir fırsat yaratmak…
İlköğretim öğrencilerini kapsayacak olan yarışma şiir, resim ve mektup olmak üzere üç branşta gerçekleştirilecek. Türkiye ile Yunanistan arasında geliştirilmeye çalışılan barış çalışmalarına katkısının büyük olacağını tahmin ettiğim bu yarışmaya katılacak eserleri de önümüzdeki günlerde bu sütundan değerlendireceğiz.
***

İZFAŞ eski Genel Müdürü Dilara Ersözlü aleyhine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafınca açılan dava önceki gün sonuçlandı. Ersözlü beraat etti. Bu sonuç büyükşehir Belediyesi’ni de etkileyecek gibi görünüyor. Kocaoğlu’nun Piriştina ekibini tasfiyesinin ilk adımı olarak değerlendirilen bu davanın belediye açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı açık. Öncelikle Dilara Ersözlü’nün temyiz süreci tamamlandıktan sonra tazminat davasına gideceğini tahmin ediyor. Ne de olsa 6 yılı aşkın süren bir davanın birey üzerinde oluşturduğu psikolojik etkileri de unutmamak gerekiyor.
Asıl soru şu olmalı aslında… Dilara Ersözlü İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne mi dava açacak, yoksa Aziz Kocaoğlu’nun kendisine mi? Bana göre dava Kocaoğlu’na karşı açılmalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne açılacak bir davada tazminatı ödeyecek olan belediyenin kendisi, daha doğrusu biz olacağız. Ancak davanın açılmasında asıl rolü Kocaoğlu oynadığına göre, bunun sorumluluğunu da üstlenmeli bana göre.
***

İzmir’de yeni bir marka yaratılıyor. Tepecik Senfoni Orkestrası… Vokaller ile birlikte 50 kişilik bir grup olan Tepecik Senfoni, roman vatandaşlarımız, kendi enstrümanları ile ağırlıklı rock, pop ve blues eserlerini yorumluyorlar. Türk sanat müziğinden örnekler veriyorlar. Batı sazlarının da kullanıldığı bu çalışma İzmirlilerle 5 Mayıs akşamı buluşacak… Ancak bir tek eksiği var grubun. Saksafon. Bakalım 5 Mayıs akşamı saksafonda kim olacak?        

YENİGÜN 14 - 04 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder