Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

5 Nisan 2010 Pazartesi

Pazartesi notları

NOT 1: İki Çeşmelik Yolu üzerinde Cici Park’ın bulunduğu alanın önündeki işyerleri yıkıldı. Bildiğim, bu yol Cici Park’a kadar yeraltına alınacak ve Cici Park’ın yeşil alanı ile varyanttaki yeşil alanı birleştirilerek, eski kenti sağdan saran bir yeşil kuşak oluşturulacaktı. 5 yıl öncesinin projesiydi bu. 5 yıl içerisinde ne yapıldı? Parkın önünde yıkılan işyerlerinden kalan moloz dışında… Buraya dikilmesi planlanan ve eskizleri hazırlanan sembol anıtlardan bir bilgisi olan var mı?

NOT 2: Konak Pier’in restorasyon süreci hukuki açıdan hayli sorunlu geçti. Hâlâ da bir adım atılmış değil. Belediyenin bir dönem üzerinde şiddetle durduğu otopark parası Konak Pier’den alınabildi mi? Bildiğim kadarıyla hayır… Deniz Kuvvetleri, Pier’deki alanı boşalttı. Kesin teslim yapıldı mı? Bildiğim kadarıyla hayır. Büyükşehir Belediyesi Kordon’da işyerlerinin tenteleri üzerine bir tartışma başlattı. Ancak herkesin izlediği gibi Pier’deki bir işyeri “sigaralı alan yaratacağım” diyerek deniz kıyısına resmen ikinci bir restoran oturttu. Buna karşı çıkan oldu mu? Bildiğim kadarıyla hayır. Bu kentte iş yapan var mı? Bildiğim kadarıyla hayır.

NOT 3: İzmir’de bulunan aşağıdaki kurumlardan hangisinin bir odasının tamamı (zemin ve tavan dahil) cep telefonlarının dinlenilmemesi için bakır kaplama ile kaplanmıştır:
A – Milli İstihbarat Teşkilatı. B – Ege Ordu Komutanlığı. C – İzmir Valiliği. D – Bir ilçe belediyesi

NOT 4: Güvenlik elemanı istihdamı açısından İzmir’in bir numaralı kurumu haline gelen İZSU’nun güvenlik müdürü, bizim notlarımızın birinin öznesi olduktan sonra görevinden uçurulmuş. Gerekçe olarak yeni yasa çerçevesinde uygulamaya konulan sınav sistemi gösterilmiş. Biz de pek tabii ki inanmışız.

NOT 5: Büyükşehirden yanıt var: Normal günlük gömü adasında yapılacak gömülerde 60 TL’nin dışında ayrıca bir ücret alınmamaktadır.  Sadece genel gömüye açık mezarlıklarda, gömü adası dışında kalan anne, baba, karı-koca, kardeş mezarlarının bulunduğu alanda boş yer olması durumunda gömü sırasında alınacak yer ücreti 500 TL’dir. Şehir içi cenaze nakil ücreti defin işlemleri yukarıda sayılan hizmetler içinde olup, ayrıca bir ücret alınmamaktadır.  Şehirlerarası cenaze nakil işlemleri ise müdürlüğümüzden bağımsız olarak İZELMAN Genel Müdürlüğü’ne ait şehirlerarası cenaze nakil araçları ile yapılmaktadır. (Kilometre ücreti 1.50 TL’dir) Cenaze evlerine taziye amaçlı gönderilen pideler ihale yolu ile değil, İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı Aşevleri Şube Müdürlüğü imkanları ile yapılmaktadır.
Demek ki toplam 500’er lira ile sadece protokol caminin finansmanı sağlanabilir. Protokol kilise ya da havra için buradan para toplamak kolay olacak gibi görünmemektedir. 
 
NOT 6: Bir sonraki yazımda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik çerçevesinde kurumda açılan sınav ve bu sınavın iptali üzerinde duracak, sınava katılmak için başvuru yapan isimler konusunu tartışmaya açacağım. Aslında Büyükşehir çalışanlarının tamamını içeren bir personel listesine ulaşsam, herhalde 1 yıllık yazı konusunu çıkarırım.

NOT 7: Çevreyi kirleten ancak bazı nedenlerden dolayı bugüne kadar üzerinde çalışılmayan taş ocakları konusu da önümüzdeki günlerin ayrı tartışma konusu olacak.

NOT 8: Her ilçe belediyesi bir yıl içinde yaptıklarını basın toplantısı ile tanıtmaya başladı. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da bu başkanlardan birisiydi. Tartan bir noktada okullara destek olduğu için Milli Eğitim Bakanı, kültür faaliyetlerinde bulunduğu için Kültür Balkanı, çevreye verdiği önem nedeniyle Çevre ve Orman Bakanı olarak adlandırılabileceğini söyledi. İl Başkanı Ekrem Bulgun bu açıklama karşısında “Bir tek Milli Savunma Bakanlığı göreviniz yok” dedi. Aslında Tartan’ın bu konuda da girişimi vardı. Konak Belediyesi şehit ve gazi ailelerine de yardım yapıyor.


YENİGÜN 05 - 04 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder