Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

9 Aralık 2009 Çarşamba

Kocaoğlu’na soruşturma

13 Kasım 2009 tarihli “Yatırıma engel” başlıklı yazımda Kemalpaşa’daki arazisinde sağlık turizmi için yatırım kararı alan Nivent Kurtuluş’un başına gelenleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki olumsuz tavrını anlatmıştık.
Nivent Kurtuluş, Ankara’dan tüm belgelerini almasına karşılık, kendisine karşı sergilenen tavrı anlamakta zorlanıyor. Buca’daki Giraud arazisinin orta yoğunlukta imara açılması kararını görünce dayanamıyor ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na görevini kötüye kullanmak ve çifte standart uygulamak suçlaması ile şikayet ediyor.
Savcılık dosyayı Ankara’ya İçişleri Bakanlığı’na gönderiyor. İçişleri Bakanlığı dosyayı inceliyor ve Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne iletiyor. Genel Müdürlük de dosya çerçevesinde İzmir Valiliği’ne olayın soruşturulması yönünde kanaatını bildiriyor. 2009 / 105471 nolu dosya dün valiliğe ulaştı. Şimdi sıra bu suçlamaya karşı vilayetin atacağı adımda.
Nivent Kurtuluş bununla da yetinmiyor. Adalet Bakanlığı’na da Kocaoğlu’nun çifte standart uyguladığı gerekçesi ile şikayetçi oluyor. Adalet Bakarlığı da başvuruyu değerlendiriyor ve İzmir Valiliği’nin konu hakkında araştırma yapması için ikinci dosyayı bugün İzmir’e gönderiyor.
Nivent Hanım kendisine karşı yapılan haksızlığa karşı ciddi şekilde mücadele edecek görünüyor.
Bu arada Bayındırlık Bakanlığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 100 binlik planlara yaptığı itirazı değerlendiriyor ve Nivent Kurtuluş’un arazisinde sağlık tesisi yapılması konusundaki kararını büyükşehir aleyhine yineliyor ve 7 Aralık 2008 tarihinde 100 binlik planları tekrar İzmir’e gönderiyor.
Belediye ise Nivent Kurtuluş’a karşı açtığı davayı kazanıyor ve yatırımcıyı imar kirliliği sebebiyet verme gerekçesiyle1 yıl hapse mahkum ettiriyor. Kurtuluş bu kararı temyize gönderiyor. Gerçi karar Nivent Kurtuluş’un 5 yıl içinde aynı suçu işlemesi halinde devreye girecek.
Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin metro ihalesinin iptaline ilişkin kişisel bir karar almadıklarının söyledi. Gül çoğunluk kararında herhangi bir değerlendirme yapılmadığı göz önüne alındığında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının ihaleyi yine aynı alım usulü ile yapmasında herhangi bir engel bulunmadığını de sözlerine ekledi.
Kamu İhale Kurumu Başkanı’nın sözünü şöyle yorumlayabiliriz: “Yani bu kadar bağırıp çağırmaya gerek yok. Sadece işi bilmiyorsunuz. İptalden bir hafta sonra da ihaleyi yeniden yapabilirdiniz. İhale kanununu doğru bilmiyorsanız suçu kimseye atmayın.”
Yorum sizin.

NOT 1 : Ünlü Türk büyüğü Hasan Tahsin bazı arkadaşların kendisini yeterince anlayamadıklarından hareketle sakal bırakmış. Sakallı adamların sözlerinin daha muteber olduğu gibi bir inanış var. Ancak Bu Hasan Tahsin için geçerli olur mu bilemem.

NOT 2 : CHP’de delege seçimleri sonuçları herkes tarafından farklı yorumlanıyor. Bu da kafa karışıklığına neden oluyor. Kültür Mahallesi’nde kaybeden listenin Kemal Karataş’ın listesi olduğu ilan edilmişti. Ama bana gelen bilgi bu listenin bizzat Nalbantoğlu tarafından hazırlandığı yönünde.

YENİGÜN 09 - 12 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder