Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

28 Aralık 2009 Pazartesi

Bayraklı’da ilginç saflaşma

CHP İzmir’de ilçe kongreleri süreci başladı. İki grup yarışıyor bu süreçte. Birinci grup Önder Sav, Aziz Kocaoğlu ve Rıfat Nalbantoğlu’nun kurduğu ittifak, ikinci grup ise bu ittifakın dışında kalanlar ve Deniz Baykal’a yakın olanlar...
Bazı ilçelerde tek liste olarak seçime gidilirken, bazılarında ilçenin kendi yapılanması nedeniyle farklı gruplar farklı yapılar ile ittifaklara gidebiliyor.
Karşıyaka kongresi Sav-Kocaoğlu-Nalbantoğlu ittifakına karşı Baykal yanlıları arasında geçti. Ertam Özen’in kazandığı seçimle birlikte Karşıyaka’nın rengi de netleşti.
Cevat Durak-Ertam Özen ikilisinin il kongresinde delegasyonlarını net biçimde tutacakları açık.
Baykal’ın işaret edeceği adayı da net biçimde destekleyecek olan bu ekip, bize il kongresi süreci konusunda bir işaret verdi...
Bayraklı seçimini ise il kongresi yapılaşmasının dışında değerlendirmek gerekiyor. Beraber siyaset yaptığı ve okey oynadığı birkaç arkadaşına teslim olan İzmir milletvekili Selçuk Ayhan, örgütte tutunmak isteyen MYK üyesi Mehmet Ali Susam, Bayraklı Belediye Başkanı ile çatışması süren Cevat Durak ve İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu bir tarafta duruyor. Diğer tarafta ise Belediye Başkanı Hasan Karabağ ile Kemal Karataş var. Bayraklı’da tutunmak isteyen Sav grubu ise darmadağınık.
Bayraklı seçimini Levent Ölçer 7 oy farkla kazanarak il kongresini ilginç bir düzleme taşıyor.
Kemal Karataş’a göre Bayraklı seçimini farklı okumak gerekli. Öncelikle Genel Sekreter Önder Sav’a yakın duran Ali Sami Doğrukol’un beyaz boyaya batırılarak bir gün içerisinde genel başkancı olacağına kesinlikle inanmıyor Karataş. Ve şunları ekliyor: “Cevat ile Hasan arasındaki çelişki uzun süredir devam ediyor. Bunun ideolojik bir nedeni yok. Adaylık sürecinde yaşananları herkes biliyor. Kent A.Ş. konusundaki gelişmeleri de... Selçuk Ayhan ise tutunabileceği tek ilçede arkadaşlarının kurbanı. Yapılacak bir şey yok... Susam her ilçede kendi ekibini kurma telaşı içerisindeydi. O nedenle sert oynadı. Ama sonuç ortada... Sav grubu ise bu ilçede zaten yoktu. Hasan Karabağ’ın genel başkanın emrinde olduğunu herkes görecek. Şimdi önümüzdeki seçimlere bakalım... Kongre sürecinde her şey beklediğimiz gibi gidiyor. Bu bir yarıştır. Önemli olan genel başkanın arkasında olacak bir il yapılanması ve sağlam kurultay delegasyonu ortaya çıkarmaktır. Deniz Baykal’ı doğru yönlendirmek gerekiyor. Bazı arkadaşlar sap ile samanı karıştırıyorlar.”
Bayraklı seçim sonuçlarının herkes tarafından tartışılacağı açık... Bu hafta en yoğun şekilde tartışılacak ilçe olacak Bayraklı. Kimin eli kimin cebinde daha net çıkacak ortaya. Bu arada Kocaoğlu’nun Bayraklı seçimlerinde ne yaptığını da daha net anlayacağız.
Çiğli’de ise delege seçimleri kesinleşmiş hazirun listesi üzerinde oynanarak yapıldı. Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, böyle bir olayı daha önce yaşamadığını belirterek, “Bugünden itibaren yasal süreci başlatıyoruz. Sav Grubu, İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ile birlikte hukuku hiçe sayarak hareket etmiştir. Ancak biz hukuku çiğneyenlere karşı onlar kadar gözü kara olmak ve mücadeleye devam etmek zorundayız. Bu konuda genel başkanımızı çiğnemek isteyenlere karşı dimdik duracağız” dedi.
Çiğli’de yaşanan bu süreç kimin kimlerle olduğunu da net biçimde ortaya koydu.

YENİGÜN 28 - 12 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder