Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

13 Nisan 2009 Pazartesi

Neden, sadece bürokratlar?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı maiyeti ile birlikte Çeşme toplantısını tamamladı ve yurda döndü. Dünden itibaren de büyükşehir belediyesinin önümüzdeki 5 yıl için yapacağı projeler medyada yer almaya ve kamuoyu bilgilendirilmeye başlandı.
Bu konuda ilk dikkatimi çeken nokta 150 liralık yardım kampanyası. Eğer Karabağlar’da yaşıyorsanız, Bağkart’tan ayda 600 lira, Kocaoğlu’ndan da 150 lira eder 750 lira... Bugün çalışanların büyük bölümünün asgari ücretten işe alındığını dikkate aldığımızda en iyi yaşam tarzı bu...
Kocaoğlu’nun Çeşme’de öncelikli olarak ilçe belediye başkanları ile toplanması daha doğru olmaz mıydı?.. Seçilmişler ile hem kendi ilçelerinde yapılacak hem de Kocaoğlu’nun üstleneceği projeler ortaya çıkarılır ardından bunların gerçekleşmesi konusunda atanmışların görüşlerine başvurulurdu.
Böylece büyükşehir belediyesi ağabeylik görevini de yerine getirmiş olurdu.
İzmir seçimlerinde büyük başarı kazanan ve bunu tüm Türkiye’ye kanıtlayan Kocaoğlu ile ilçe belediye başkanlarının bir arada olmaması bana önümüzdeki sürecin çok daha ilginç olacağını işaret ediyor. Şimdilik sadece bir tespit yapıyorum.

* * *

Deniz Baykal önceki gün Parti Meclisi’nde yaptığı konuşmada CHP yönetimi ve 2011 seçimleri için önemli mesajlar verdi. Tabii ki örgütün yeniden yapılanması üzerine de... Baykal’ın Kılıçdaroğlu konusunda isim vermeden yaptığı eleştirileri İzmirli CHP’lilerin de düşünmesi gerektiği kanısındayım.
Hani, “Ben partinin ve yönetimin üzerindeyim” diyeceklerin, “Baykal’a rağmen ben istediğimi yaparım” yorumunda bulunanların, çok daha dikkatli olmaları gerektiği kanısındayım. Yanlış adımların çok vahim sonuçlara varacağı açık gibi görünüyor. İzleyelim, hep birlikte görelim.

NOT 1 : Akraba ilişkileri son derece güçlü bir büyükşehir genel müdürü üzerine kaleme aldığım not hayli yankı yapmış. Gelen telefonlarda Kocaoğlu’nun bu gelişmelerden haberdar olmadığı söyleniyor ve şu öneride bulunuluyor: Sayın başkan hem şirketin genel yönetimine, hem Yasemin Kafe’ye hem de Asansör’e baksın. Benzer soyadlarını alt alta bir toplasın... Bakalım nasıl bir sonuç çıkıyor.

NOT 2 : Bugün İl Genel Meclisi başkanını seçiyor. Meclis başkanlığı için iddialı isimler var. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta seçilecek meclis başkanının ve yönetimin İzmir’de sessiz ve derinden giden rant paylaşımlarına engel olabilmesi. Seçilecek ismin bu kavgayı verecek biri olması gerekiyor.

NOT 3 : Bir dostum ile iki gün önce bir telefon görüşmesi yaptım. Keyifliydi. İzmir’e geldiğinde daha keyifli olacağının da altını çizdi. Bugüne kadar kendini ziyaret edenler arasında belediye başkanlarının eşleri, milletvekilleri de varmış.

YENİGÜN 13 - 04 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder