Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

17 Nisan 2009 Cuma

Erken uyarı sistemi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı konusunda yazıp çiziyoruz da ilçe belediye başkanlarını bir kenarda tutacak değiliz.Gerçi daha seçileli 15 gün oldu ancak bazı tavırlar herkesi şaşırtmaya başladı bile.Önümüzdeki süreçte bu tavırların kamuoyu önünde de tartışılacağı açık.Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’a başkan mı bakan mı şeklinde hitap edileceği önemli bir sorun olmuş. CHP İzmir İl Merkezi’nde bir CHP’li kendisine “Sayın Başkanım” şeklinde hitap edince şu yanıtı almış: “Başkan değil bakan…” Tartan’ın eski bakan olduğunu hepimiz kabul ediyoruz da önümüzdeki 5 yıl boyunca Konak Belediye Başkanı olacağını ve kendisine başkan olarak hitap edileceğini içselleştirmesi gerekiyor.Tartan’ın başkan bakan ikilemi protokol sorununa da yansıyor. Deniz Baykal’ın İzmir’de sabah kahvaltısı verdiği gün de aynı sorun yaşanmış. Tartan’ın eski bakan olarak mı, yoksa bir “ilçe belediye başkanı” olarak mı değerlendirileceği ve protokolde nasıl yer alacağı sorun olmuş.
Tartan’ın bir Lions toplantısında bir eski bakan ve yeni Konak Belediye Başkanı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda yaptığı tespitler ise toplantıyı izleyenleri bile hayrete düşürmüş durumda.Kaldı ki, CHP’lilerin kendilerine özgü bir tavırları vardır. Kendi partilerinden bakan olmayanları bakan olarak asla kabul etmezler."Ben bakana bakan demem bakan CHP’li olmadıkça" derler.
İlçe belediye başkanlarının uyum sorunları bu kadarla sınırlı değil tabii ki… İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde seçim sonrası İzmir Valisi’nin ziyaretine mantıklı mazeretleri olmadan katılmayan ilçe belediye başkanları ortada bir “uyum” sorunu olduğunu net biçimde gösteriyorlar sanırım.Bir iki ay böyle geçer, ardından yaz dönemi rehaveti…
Gördüğüm kadarıyla büyükşehir belediye başkanı ile bazı ilçe belediye başkanları arasında, bazı ilçe belediye başkanlarının diğer ilçe belediye başkanları arasında önemli gürültüler Eylül ayından sonra kopacak gibi…
CHP’li yöneticilerin, milletvekillerinin ve hatta genel merkezin bu konuda daha duyarlı olmaları ve şimdiden önlem almaları şart. Deniz Baykal’ın belediye başkanları ile Ankara’da bu hafta sonu birlikte olduklarında bu konuya üstü kapalı da olsa değinmesini, bazı belediye başkanlarını uyarmasını şiddetle tavsiye ediyorum.Baykal’ın en azından belediye başkanlarına iki önemli tespiti olmalı.1 – Siz kazanmadınız arkadaşlar, parti kazandı. Özellikle de İzmir’de AKP karşıtlığı kazandı. Eğer kendinizi Kaf Dağı’nda görüyorsanız, neden bir parti amblemi ile seçime katıldınız. Bağımsız girseydiniz de boyunuzun ölçüsünü görelim.2 – Siz halk için varsınız. Halkın talepleri hepinizin üzerindedir. Yukarılarda dolaşmaktan vazgeçin ve size verilen görevi yerine getirmeye çalışın.Bana göre ki bana kalmaz, erken uyarı sisteminin devreye sokulması, önümüzdeki dönemde yaşanacak sorunların en aza indirilmesi konusunda etkili olabilir.

YENİGÜN 17 - 04 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder