Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

23 Mayıs 2007 Çarşamba

Piriştina'nın Ankara seyahati

Aday adaylarının başvuruları tamamlandı. Şimdi top listeleri oluşturacak genel merkez yöneticilerinde… Bir anlamda yeraltına çekilerek gelen başvuruları değerlendirecek, gönüllerindeki kontenjan adaylarına listelerde yer bulmaya çalışacaklar. Kolay mı?
Hiç de değil…
Kolay olmamasının bir nedeni de başvuru sayısındaki artış.
Aday adaylarının bazıları kusura bakmasın ama bu iş çivisinden çıktı.
Kendi partilerinde yerel bir koltuğa yönetici olamayacak olanlar bile milletvekilliği için soyunmuş durumda.
Aday olduğu partinin yerel örgütlenmesinden, il binasının yerini bile bilmeyip genel merkeze başvuru yapanlar ise ayrı bir durum. Üstelik bu tür adayların aday oldukları partinin politikalarından haberdar olmadıkları da açık ve net. Partileri konusundaki bilgileri sadece genel başkanların televizyonlarda yaptıkları konuşmalarla sınırlı.
Ama koltuk tatlı ve önemli. Çıkıp bir iki gazetede “ben aday adayıyım” diyerek boy göstermek, aile ile fotoğraf vermek ya da bir televizyon programında 5 dakikalık tanıtım yapmak ile genel merkez etkilenecek milletvekili olunacak diye düşünenler çok. Bunun için gazete ve televizyonlara para da harcıyorlar.
Tabii aday adayları bunların dışında genel merkez yöneticileri ve genel başkanlarla yakın ilişkide bulunan bazı isimlere ulaşmaya çalışıyor, kendilerine destek istiyorlar.
Hal böyle olunca genel merkezlerde aday adaylarının yanı sıra aday adaylarına destek veren isimleri de görmek mümkün oluyor.
CHP Genel Merkezi’ne iki gün önce gelen bir isim aslında dikkatlerden kaçmış durumda.
Levent Piriştina…
Dikkatten kaçmasının nedeni yeni genel merkez binasının bazı katlarına çıkışın sınırlı olması. Dolayısıyla alt kattaki bir aday adayının bir üst kattakini görmesi çok mümkün olmuyor. Tabii kat CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bulunduğu kat olunca buraya çıkış kolay da olmuyor açıkçası.
25 yaş yasalaşmadığı için Levent Piriştina’nın adaylığı mümkün değil. O zaman Ahmet Piriştina’nın ölümünden beri CHP Genel Merkezi’ne gelmeyen ve Deniz Baykal ile görüşmeyen Levent Piriştina iki gün önce neden Ankara’daydı?
Sorunun yanıtını sadece tahmin edebiliriz.
Erdal İzgi’nin olası DSP adaylığına CHP’nin rezerv koymaması…
CHP-DSP seçim işbirliğinden sonra DSP’nin birinci bölgede iki kontenjanı alacağını hesaplayan Konak eski Belediye Başkanı Erdal İzgi DSP’den aday adayı olduğunu açıkladı.
DSP Genel Merkezi’nin Erdal İzgi’nin aday adaylığına nasıl yaklaşacağı bilinmez. Ancak İzgi DSP’den aday adayı olursa CHP’nin koyacağı rezervin kaldırılması yönünde bir adımdı Levent Piriştina’nınki…
Bu konuda CHP Genel Merkezi’nin net tavrı olduğu herkes tarafından biliniyor. Ahmet Piriştina bile o kadar gücü olmasına karşılık İzgi’yi Konak Belediye Başkanlığı için taşıyamamış, CHP’nin sert muhalefeti ile karşı karşıya kalmıştı.
Şimdi herkes 4 Haziran’ı bekliyor… İşte o gün büyük gürültü kopacak.

http://www.suleymangencel.com/ 23 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder