Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

17 Mayıs 2007 Perşembe

Herkes bekliyor

Tüm partilerin adayları yavaş yavaş belli olmaya başladı. MHP ve YDP’nin İzmir’de ilk sıra adayları kesin gibi neredeyse… AKP’nin de birkaç revizyon ile listelerini hazırlayacağı bekleniyor. Şimdi herkes CHP listelerini bekliyor.
Ancak CHP’den hala net bir bilgi yok.
Ankaralı gazeteciler de CHP’nin sadece İzmir’de değil tüm Türkiye’de adaylarını belirlemediğini ve ilk kez parti genel merkezinden dışarıya bilgi sızmadığını belirtiyorlar.
Bunun önemli nedenlerinden biri hiç kuşkusuz CHP-DSP ittifakının sonuca ulaşmaması.
Ancak DSP ile ittifak yapılsa dahi verilecek kontenjan üç aşağı beş yukarı belli.
CHP kentlerdeki lokomotif adaylarını da saptamadı. Ya da saptadı ama bu bilgi dışarıya sızmıyor.
İzmir’de CHP’den aday olabilecek ünlü isimler bile listelerde olup olmayacaklarını bilmiyorlar.
Kısacası CHP’nin listeleri önümüzdeki haftadan önce şekillenmeye başlamayacak gibi görünüyor.
MHP ilginç isimlerle karşımıza çıkıyor bu dönem. İzmir’den kimleri göstereceği henüz net değil. Ancak MHP’nin bu kadroları doğru değerlendirmesi halinde küçük de olsa bazı adamlar atması mümkün…
YDP ise Mehmet Ali Bayar ile başladı. İşte bu nokta ilginç. CHP konusunda “ithal adaylar” istemiyoruz diyen İzmir basını ya da İzmir’in önde gelen simaları YDP’nin bu adımlarına ya seyirci kalıyor ya da destek veriyor. Sadece Mehmet Ali Bayar değil sözkonusu olan tartışma. YDP Nevval Sevindi, Ruhat Mengi gibi isimleri de İzmir’den aday gösterme isteğinde. Dolayısıyla YDP listelerinde ithal adayların çok olabileceği ihtimali diğer partilere göre daha fazla.
AKP ise suskun İzmir’de. Halen milletvekilliği görevini sürdüren önemli isimlerin yanına kimleri ekleyecek AKP… Ali Aşlık’ın durumu ne olacak? Abdullah Gül’ün kentteki gücü artacak mı? Tüm bu sorular önümüzdeki hafta netlik kazanacak.
İzmir’den diğer kentlere göre daha fazla oy alacağı tahmin edilen Genç Parti de henüz suskun. Cem Uzan’ın eşi Alara Uzan dışında İzmir’den aday gösterilecekler belli değil. Sadece genel başkanının lokomotif olduğu bir partide milletvekilleri ne kadar etki yapar bilinmez. Ancak Genç Parti’nin İzmir’de bir önceki seçimlerde yakaladığı başarıyı tekrarlaması için milletvekilleri listesine de önem vermesi gerekiyor.
Listelerin netleşmesi ve kamuoyunda tartışılması için önümüzdeki haftayı beklememiz gerekecek. Kamuoyunda bugüne kadar tartışılan adayların dışında bazi isimler de çıkabilir listelerden. Ancak görülen o ki, listelerin dışında ülkenin konjoktürü ve halkın ülke siyasetine yapacağı etki belirleyecek seçim sonuçlarını.
Seçim sonuçları tartışmaları ise milletvekilliği listelerinin verileceği 4 Haziran günü başlayacak 22’sine kadar sürecek.

http://www.suleymangencel.com/ 17 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder