Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

18 Mayıs 2007 Cuma

Notlar, notlar, notlar...

* DSP ile CHP arasında anlaşma sağlandı, seçim işbirliği çerçevesinde genel seçime hazırlanılacak. Ancak DSP işbirliği bazı aday adaylarına yaramadı açıkçası… DSP’yi daha önce terk eden, CHP’ye geçen bazı eski DSP’lilere rezerv konulacağı bugünden bile belli. Bu tür aday adaylarından İzmir’de hayli var aslında. Hakan Tartan, Suat Çağlayan, Şükrü Sina Gürel ve Cenap Börühan bunlardan sadece birkaçı…
* İzmir Esnaf Birlikleri Başkanı Mehmet Ali Susam’ın CHP adaylığı gündemde. İzmir medyası Susam’ın arkasında toplanmış görünüyor. Başka sivil toplum örgütü lideri olmadığı için medyanın neredeyse tamamı Susam’a destek veriyor. Ancak CHP genel merkezi bu desteği ne kadar görür ve ne kadar değer verir bilinmez. Sonucunu 4 Haziran’da alacağız.
* Dışarıdan gelen adaylar konusunda tepki artıyor. Mehmet Ali Bayar’ın bile İzmir’den aday gösterilmesine tepki var. Sağda oluşan bu tepkinin sola da yansıyacağı açık. Tabii listelerin ortaya çıkmasından sonra oluşacak bir tepki bu.
* Bazı eski siyasetçiler de listelere girmek için harekete geçtiler. Ancak politika o kadar hızlı değişiyor ki, böyle bir ortamda eskilerin hatırlanıp hatırlanmayacağı şüpheli.
CHP İzmir il başkanlığı için bir çok isim ve grup çalışmaya başladı. Bazı isimler listelerde olması beklenen milletvekilleri ile CHP İzmir ilin yeniden oluşturulması yönünde hareket ediyor. Bazıları ise doğrudan genel merkez ile koordinasyon içerisinde. İlin ataması 4 Haziran sonrası yapılacak. Ve tabii çıkan listeler bu atamanın seyrini de belirleyecek.
* Kulislerde milletvekili adayı olan ancak listelere konulmayan bir takım isimlerin de il başkanlığı için görev alabilecekleri konuşuluyor. İl başkanlığına en yakın isimlerin başında genel merkezin her zaman görev verdiği bir isim geliyor. Ancak bu isim yeniden il başkanlığını kabul eder mi tartışılır.
* CHP İzmir il sekreteri ve il saymanı da ilin yeniden şekillendirilmesini konuşmak için Ankara’ya gidiyor. Genel merkez yöneticileri ile görüşecek olan ekip, CHP İzmir ilin yeniden yapılanması konusunda görev talebinde bulunacak.
* Listelerin açıklanmasından sonra partilerde bazı küskünlerin oluşacağı kesin. Bu siyasetin doğasında var. Ancak genel merkez yöneticilerinin bu küskünlükleri engellemek için bir plan geliştirmeleri şart. Önlerinde kısa bir seçim süreci var. Bu sürecin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.
* İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde suskunluk hakim. Büyükşehirin bir aday belirleyip belirlemediği bilinmiyor. Ancak kulislerde Aziz Kocaoğlu’nun göreve geldikten sonra belediyenin başına getirdiği Selma Nalbantoğlu’nun emekliliğini isteyerek görevden ayrıldığı konuşuluyor. Nalbantoğlu’nun görevden Aziz Kocaoğlu ile ilişkisinin bozulduğundan dolayı mı, yoksa aday adayı olmak istediğinden dolayı mı ayrıldığı netleşmedi.
* CHP Genel Merkezi ana baba günü… Aday adayı olmak isteyenler masaların başında kuyruk oluştururken, herkes CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile görüşmenin yolunu arıyor. Aday adaylarının tamamı Sav’ın listelerde etkili olacağını tahmin ettikleri için kendilerini anlatmanın derdinde.

http://www.suleymangencel.com/ 18 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder