Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

14 Mayıs 2007 Pazartesi

Mitingten notlar

İzmir’i, Kordon’u, Bergama vapurundan seyrettim dün… İki adım ilerimde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal vardı. Vapur sahile yakın seyrederken akın akın yürüyen milyonları izledik. Baykal İzmir’in farklı olduğunu bir kez daha görmekten mutluydu. Bazı gazetecilere hangi karenin daha etkileyici olduğunu gösterdi, görüntü alınacak alanları işaretledi. Geminin yanaştığı Alsancak İskelesi’nden Gündoğdu’daki platforma kadar yürüyerek gitti.
Dönüş için havaalanına geldiğinde de yüzü gülüyordu. O da emindi, 2002 genel seçimlerinde, 2004 yerel seçimlerinde verdiği oylarla Türkiye’nin çağdaş yüzü olan İzmir, 22 Temmuz tarihinde yapılacak genel seçimlerde nasıl bir tavır sergileyeceğini yine göstermişti dünkü miting ile…
Baykal’ın çevresi çok kalabalıktı. Aday adayları genel seçimlerde listelerde olabilmenin yolunun Baykal’a yakın durmaktan geçtiğini biliyorlardı. Bu nedenle sabahın erken saatlerinden itibaren havaalanındaydılar.
Bir gün içerisinde gözüme çarpanlar:
1 – Bergama vapurunda Baykal ile yan yana olan Kocaoğlu suskundu. Baykal da bu nedenle çevresindekilerle konuşmayı tercih etti.
2 – Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, her zamanki gibi Baykal’ın en yakınındaki isimlerden biriydi.
3 – Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da tüm silahlarını kuşanmıştı. Baykal’ı bir dakika bile yalnız bırakmayan Çalkaya, akşam üstü yemeğini Büyükşehir belediyesi ile ortak verdi ve bir adım öne geçmeye çalıştı. Önümüzdeki süreç Çalkaya’nın muhalif yapıdan ne kadar koptuğunu ve genel merkeze ne kadar yakınlaştığını daha iyi gösterecek. İzlemekte yarar var.
4 – Konak İlçe Başkanı Tayfun Emre gün boyunca görülmedi. Örgütü ile miting alanında olduğu belirtildi. Ancak miting sonrası Baykal’ı uğurlamaya da gelmedi Emre.
5 – Görevinden istifa ederek aday adayı olan Selçuk Ayhan bir dakika ayrılmadı yanından Baykal’ın. Tüzük gereği hala il başkanlığı görevini sürdürdüğü belirtildi Ayhan’ın. Ancak bu muğlaklığın bir an önce giderilmesi gerekiyor.
6 – İzmir milletvekilleri Abdürrezzak Erten ile Enver Öktem, Baykal’a en yakın isimler olarak dikkat çekti. Baykal, Erten’in söylediklerini dikkate aldı ve o doğrultuda hareket etti.
7 – CHP lideri aday adayları ile de ilgilendi bazıları ile yakından sohbet etme olanağı buldu.
8 – Aday adayı olarak İzmir medyasında tartışılan Esnaf Birlikleri Başkanı Mehmet Ali Susam da Baykal’ı takip edenler arasındaydı. Susam’ın en büyük dezavantajı, 22 Mayıs’ta yapılacak alışveriş festivaline konser vermek için Zülfü Livaneli’yi çağırması oldu. Dünkü mitingte Baykal’ı pervasızca eleştiren eski CHP milletvekili Livaneli’nin, CHP’den aday adayı olan Susam tarafından konser için davet edilmesi çok tartışıldı kulislerde.
9 – Denize düştüğü iddia edilen Karşıyakalı bir siyasetçinin kim olduğunu buradan yazmıyorum. Anladınız siz onu. Bu siyasetçiyi denizden kurtaranın Abdül Batur olması ise olayı daha ilginç hale getirdi.
10 – Aday adaylarının Baykal ile yaptıkları görüşmelerde genel merkezden herhangi bir ışık görülmedi. Işık alamayan aday adayları umutlarını bu haftaya sakladılar.

http://www.suleymangencel.com/ 14 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder