Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

24 Mayıs 2007 Perşembe

Kocaoğlu'nun seçim beklentisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Ankara’da… Neden?
Bazı milletvekili aday adaylarına destek vermek için…
Aziz Kocaoğlu da biliyor. Eğer İzmir sıralamasında kendisine destek olabilecek milletvekilleri olmaz, tam tersine kendisine karşı hareket eden milletvekilleri çoğunluğu ele geçirirse, 2009 yılında yapılacak yerel seçimlerde bu milletvekilleri Kocaoğlu’nun yeniden aday olmaması için çalışacaklar.
Kocaoğlu kendini sağlama almak, en azından kendisine destek olabilecek bir iki milletvekilini Ankara’ya gönderme telaşında.
Kim bu isimler.
Birincisi yıllardır Bornova’da birlikte siyaset yaptıkları Nevzat Kavalar.
İkincisi ise İZSİAD Başkanı ve Kocaoğlu’nun başdanışmanı İlknur Denizli.
Kocaoğlu bu iki ismi önerirken Alaattin Yüksel dengesini de elinde tutmak istiyor.
Zira Nevzat Kavalar ile Alaattin Yüksel’in ilişkileri yıllardır gergin. Buna karşılık İlknur Denizli Alaattin Yüksel’in en yakınındaki isim…
Bu iki adayın dışında listelerde kendilerine yer bulabilecek diğer bazı isimlerle de ilişkilerini geliştirme peşinde Kocaoğlu.
Bir dönem daha belediye başkanlığı yapmak istediğini cümle alem biliyor.
Konjoktürün CHP lehine çalışması ve partinin DSP ile birleşmesi ile yükselişe geçtiği kesin.
Dolayısıyla Kocaoğlu ve ekibinin “CHP bir önceki seçimlere göre az oy alırsa, kurultayda genel merkez yönetimini değiştirir bize yakın isimlerin genel merkezde etkili olmasını sağlarız” mantığı bugünden itibaren çalışmıyor.
O zaman yeni bir taktik geliştirmek gerekiyor.
Genel merkez ile ilişkilerini ısıt, genel başkanı bir iki adayını seçilecek sıralarda göstermesi konusunda ikna et, seçilecek diğer milletvekilleri ile ilişkilerini geliştir, 2009 yılında yeniden adaylık için gerekli altyapıyı hazırla.
Kocaoğlu’nun bu taktiği tutar mı?
En azından ilk adımının başarılı olup olmadığını 4 Haziran’da öğreneceğiz.

***

Levent Piriştina’nın Ankara’ya Erdal İzgi’ye destek olmak için gittiğine dair yazıma hayli mesaj geldi, Mesajların büyük bölümü Erdal İzgi’nin aday adaylığı sürecinde DSP engelini aşmakta zorlanacağı yönündeydi. Gerek DSP il başkanı gerekse DSP genel merkez yöneticilerinin bu adaylığa hiç de sıcak bakmadıkları biliniyor. Üstelik DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan’ın eşinin İzmirli olmasından dolayı İzmir’den adaylığı sözkonusu. Tan, kendisini taşımak dururken, İzgi’ye neden destek vesin ki?

***

CHP’nin ilk mitingi cumartesi günü Mersin’de. İzmir’den 70 kadar otobüs mitinge gidecekler için tahsis edilmiş durumda. CHP’liler en az 300 bin kişinin katılacağı bir gövde gösterisi yapmaya hazırlanıyorlar Mersin’de.

http://www.suleymangencel.com/ 24 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder