Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

22 Mayıs 2007 Salı

Aday adayı kampanyaları

Adayların genel merkez yoklamasıyla belirlenmesine çok az kala, aday adayları tanıtım faaliyetlerine başladılar bile. Gazetelerde bir aday adayının milletvekili seçilmesi yapacakları anlatılıyor, televizyon kanallarında aday adaylarının röportajlarına yer veriliyor, mail kutuları aday adaylarının neden milletvekili olmak istediklerini anlatan uzun açıklamalarıyla doluyor.
Öncelikle şu soruları sormak gerekiyor aday adayları için.
1 - 15 günlük kampanya ile genel merkez tarafından hiç tanınmayan bir aday adayının tanıtımı mümkün mü?
2 – Genel merkezde listeleri oluşturacak isimler gazetelerde televizyonlarda ya da sanal ortamda yayınlanan yazıları ya da görüntüleri izliyorlar mı?
3 – Genel merkez yöneticileri aday adaylarına destek için Ankara’ya faks çekenlerin yazdıklarını okuyorlar mı?
Bana göre genel merkezler, aday adaylarının tanıtım faaliyetleri ile hiç ilgilenmiyorlar. İlgilenecek zamanları da yok açıkçası…
Onlar başvuruları topladılar, kafalarında oluşturdukları şablonu gelen başvurular üzerinden şekillendirecekler, kafalarında olan isimleri listelere yerleştirecek ve toplumun karşısına çıkaracaklar.
15 günlük kampanya ile kendini tanıtmaya çalışan aday adayının maalesef şansı yok bu sistemde…
Gelelim yeni adaylara…
CHP’de adaylar arasında bazı köşe yazarlarının öne çıkardığı bir isim var. Kamil Okyay Sındır… İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı… Kariyeri konusunda kimsenin şüphesi yok. Ancak Sındır’ın politik öngörü konusunda hayli sıkıntısı var. Deniz Baykal’ın meclis üyelerine “gitmeyin” talimatı verdiği Tayland gezisine katılan, gezi sırasında Aziz Kocaoğlu’nun genel merkezi eleştiren basın toplantısında yer alan isimlerden biri Sındır.
Aynı Sındır bugün başvuru dosyasını genel merkeze ulaştırıp hakkında verilecek kararı beklerken bu kararı alacak olanların Tayland gezisi dolayısıyla 5 büyükşehir belediyesi meclis üyesini Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile kınama cezasına çarptırdıklarını unutmamalı.
Kendisinin milletvekili olmasına Aziz Kocaoğlu’nun değil, Ankara’daki genel merkez yöneticilerinin karar vereceğini iyi bilmeli Sındır.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İzmir listelerine kendisine yakın birkaç ismi monte etmek istiyor. Bunda ne kadar başarılı olur bilinmez. Ancak bilinen gerçek, Kocaoğlu’nun açık destek verdiği bazı aday adaylarının listelere girme şanslarının hayli zor olduğu…
Kocaoğlu’na sempati duyan aday adaylarının bu süreç içerisinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yanından bile geçmemeleri gerekiyor.
Tabii sadece Kocaoğlu’na uzak durmak da yetmiyor. Aday adaylarının genel merkez muhalifleri ile de ilişkilerini yeniden sorgulamaları gerekli.
Bu kadarı da olmaz demeyin.
Eğer aday adayı olarak genel merkezin kararına göre milletvekili olacaksanız, zaten bunların tamamını baştan kabul etmiş durumdasınız.

http://www.suleymangencel.com/ 22 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder