Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

12 Mayıs 2007 Cumartesi

İzmir Pazar gününü bekliyor

Tandoğan, Çağlayan ve Manisa’dan sonra sıra İzmir’de… İzmir’in Cumhuriyet mitingini en görkemli şekilde gerçekleştireceğine kimsenin şüphesi yok. Kentin kendisinde var bu dinamizm. Diğer kentlerde yapılan mitinglere de en yoğun katılım yine İzmir’den olmuştu. Aslında Cumhuriyet mitinglerinin anlamını tartışmak gerekiyor bu çerçevede.
Bu mitinglerin bazıları tarafından milliyetçiliğin yükselişi olarak değerlendirilmesi tartışılmalı. Toplum yükselen milliyetçiliği mi körüklüyor yoksa AKP iktidarının kendi günlük yaşam düzenini değiştireceğinden mi korkuyor.
İkinci olasılık çok daha güçlü bana göre. Bugüne kadar bir mitinge bile katılmayan, toplumsal hareketlerden uzak duran, siyaseti sadece ekranlardan izleyen orta sınıfın eline bayrak alarak kilometrelerce yürümesi yükselen milliyetçilik ile açıklanamaz. Dahası bu açıklama yetersiz kalır.
Toplumda bir korku var. Özellikle orta sınıfta… Orta sınıf önümüzdeki süreçte kendi yaşam pratiklerinin değişmesinden ürktüğü için yürüyor ve cumhuriyet değerlerine sahip çıkıyor. Bayrak ise kendisine 100 yıldır verilmiş bir ideolojinin sadece simgesi. Üniter devlet, modern toplum, laik yaşam… Türk bayrağı bu değerleri simgeliyor onlara göre. Zaten bunu simgeleyen başka bir nesne yok.
MHP İl Başkanı Musavvat Dervişoğlu, İzmir mitinginin CHP-DSP ittifakının şovuna dönüştürülmemesi gerektiğini savunmuş ve bu nedenle mitinge katılmayacaklarını açıklamış.
Unutulmamalı ki, Tandoğan ve Çağlayan’da yapılan büyük mitinglerin, özellikle ilk miting olan Tandoğan’daki mitingin arkasında CHP örgütleri tüm güçleriyle vardı.
CHP her ilden kaç otobüsün Ankara’ya geldiğini, bunların kaçının CHP örgütlerini taşıdıklarını net biçimde biliyordu. Hatta Tandoğan’a toplanacak sayının bile farkındaydı, Türk medyasından önce.
Her iki mitingde de ortak sloganlardan biri “birleşin” oldu. Ancak bu slogan DYP ile Anavatan’ın birleşmesine yönelik değildi. Solun birleşmesi için atılmıştı o sloganlar… Muhatapları da Deniz Baykal ile Zeki Sezer’di.
Zaman aktı, iki sosyal demokrat lider meydanlardaki mesajı algıladı ve birleşmenin düğmesine basıldı.
Şimdi sosyal demokratların lider kenti İzmir’deki mitinge geliyorlar.
Tabii ki bu birleşmenin sinerjisini görmek isteyeceklerdir.
Seçim sathına girilmiş, aday adaylık başvuruları başlamış bile. Bu süreçten sonra yapılacak her mitingin, toplantının siyasi arka planının bulunması son derece normal.

NOT 1 : Mitinge katılanların geliştirdikleri sloganlar Türk toplumunun zeka seviyesini de yansıtıyor. Mitinge gidecek olanlar halkın elindeki dövizleri mutlaka okusunlar.

NOT 2 : CHP’li belediyelerin mitingin daha görkemli geçmesi için ellerinden geleni yaptıkları ortada. Ancak bu konuda sınıfta kalan tek belediye var. Maalesef İzmir Büyükşehir Belediyesi.

NOT 3 : Aday adaylar konusunda ortaya atılan bir çok dedikodu var. Bu döneme özgü bir durum bu. Yakında Papandreu İzmir’den aday balonunu duyarsanız hiç şaşırmayın.

http://www.suleymangencel.com/ 12 - 05 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder