Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

26 Şubat 2010 Cuma

Yol ayrımı kongresi

CHP’de yarın kongre günü… Bir tarafta Deniz Baykal’ın açıkça destek verdiği Ekrem Bulgun var.
Diğer tarafta Gaziemir İlçe Başkanı Yüksel Demirsoy…
Bulgun sürecini herkes biliyor. Beni asıl ilgilendiren Demirsoy’un adaylığı.
Bir iki senaryo yazalım.
1 – Demirsoy, ekibin Bulgun yapısı ile pazarlık gücünü artırmak için çıkardığı adaydır. “Ya bize istediklerimizi verirsiniz ya da gider Yüksel’i destekleriz” şeklinde aba altından sopa göstermek isteyebilir ekip.
2 – Kocaoğlu’na yakınlığı nedeniyle ekip ile arada bir kopma noktasına gelen Demirsoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun gizli adayı mı? Bildiğim kadarı ile Kocaoğlu, Ekrem Bulgun’u desteklediğini bugüne kadar paylaşmadı kamuoyu ile.
3 – Yüksel Demirsoy tek başına çıktı. Küskün delegeyi yanına çekerek hareket alanı genişletmeye çalışacak.
Birinci senaryo mantıklı geliyor. Ekip başına geleceklerin farkında… Kongreden “azami ne koparırsam kardır” mantığında. Böylece Deniz Baykal ile bir sorun olmadığını da net biçimde vurgulamak istiyor kamuoyuna.
İkinci senaryo da mantıklı görünüyor. Tokatlı Aziz, Tokatlı Yüksel’e destek verecek…
Üçüncü senaryo ise akla uygun gelmiyor. Hem Deniz Baykal’a hem de Önder Sav’a karşı gelecek ve bunu imza atarak deklare edecek 124 kişi bulmak kolay görünmüyor.
Yine de süreci izleyen bir gazeteci olarak açıkça söylüyorum.
Bu kongre bir yol ayrımı kongresi olacak. “Oradan yazalım, buradan yazalım, sivri isim almayalım” şeklindeki yaklaşımlar Genel Başkanı sinirlendirmekten başka bir işe yaramaz.
Çünkü Deniz Baykal İzmir’deki yapılanmadan memnun değil ve bunu açıkça ortaya koyuyor. Sonuçta ne olacak?
Baykal, “Kimse karışmasın, kurultay ve yönetim listesini ben hazırlayacağım. Kaybeder ise kaybederiz, kurultay sonrası hesabını sorarım” diyecek.
Bu mantıkta ekibin fazla hareket etme şansı yok. Ya Bulgun’dan talepte bulunmayacak ya da karşıya geçip adam gibi vuruşarak çekilecek.
İşte o zaman göreceğiz “Siyasette dik durmak” neymiş. diye…Özellikle ekip şefi Abdürrezzak Erten için zor bir süreç. Ekip toplantılarında “siyasette dik durma sanatı” üzerine ders veren Erten’in bu kongrede ne yapacağını merakla bekliyorum.

NOT 1 : Agora Bölgesi’ndeki yıkım faaliyetlerini önceki gün denetlemiş Kocaoğlu. 15 Mart tarihine kadar diğer bölgenin de boşaltılması ve yıkıma başlanması gerekiyor. Yıkımlar bittiğinde Agora gerçekten kent ile buluşacak. Tabii yıllardır yıkılması planlanan katlı otopark konusunda ne adım atılacak bilemem.

NOT 2: Güzelbahçe İlçe Başkanı Ednan Aslan bizden 1 puan aldı. Ancak daha fazla puan için daha çok çalışması gerekiyor.

NOT 3: İzmir milletvekili Güldal Mumcu’nun kongreye gelip gelmeyeceğini ayrıca merak ediyorum.

YENİGÜN 26 - 02 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder