Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

24 Şubat 2010 Çarşamba

Cumartesi’ye kadar

İzmir CHP’nin yeni İl Başkanı (tabii Cumartesi günü sonrası) Ekrem Bulgun.
Cumartesi yapılacak kongrede ikinci aday çıkar mı?
İlçe kongreleri sonrası oluşan delegasyonda Baykal’ın ekibi dışında iki grup öne çıkıyor. Sav ekibi ve Kocaoğlu yapısı...
Kocaoğlu grubu, Ekrem Bulgun’un adaylığına sıcak. Bulgun ismini kabul eden Kocaoğlu, bu konuda mesajını açıkça verdi. Tabii son dakikalara bakmak gerekli yine de. Yakın arkadaşı hatta mali müşaviri Nalbantoğlu’nu bir kalemde çizen Kocaoğlu’nun Cumartesi gününe kadar ne yapacağı pek belli olmaz... Bunun nedenlerini açıkça il kongresi sonrası tartışacağız.
Ekip de şaşkın. Genel Sekreter Önder Sav’ın Deniz Baykal’ın fırçasından sonra Nalbantoğlu’nu Küçük Menderes turundan geri çağırması ve “aday olma” baskısı yapması ekipte de bazı soru işaretlerine neden oldu. Demek ki herkes öyle söylendiği gibi dik durmuyor ya da duramıyor.
Ekibin İzmir şefi Abdürrezzak Erten de kamuoyuna bir açıklama yapmıyor. Sanırım Ankara’da milletvekili odasında oturmayı ve “çıt çıkarmamayı” tercih ediyor.
Ekibin aday çıkarması mümkün mü? Teorik olarak evet, siyaseten hayır...
Ekibin İzmir’de aday çıkarması halinde sadece ekip şefi Abdürrezzak Erten’in İzmir milletvekilliği değil, Önder Sav’ın kurultay sonrası genel başkan yardımcılığı ve hatta kendi milletvekilliği bile tartışmaya açılır.
Ast – üst ilişkisi içinde bugüne kadar gelen ekibin Ankara’daki iki ismi ateşe atmaları mantık sınırlarının zorlaması anlamına geliyor.
O zaman ne yapacak ekip?
Uzlaşma adı altında il yönetiminde ve kurultay delegasyonunda yer bulmaya çalışacak.
İstekleri gerçekleşir mi?
Gerçekleşecek ise Nalbantoğlu operasyonuna ne gerek vardı ki.
Ekibin içerisinde dik durmaya meyilli, vuruşarak çekilmek isteyenler de var. Ancak bu grup bir elin parmakları kadar az.
Kurultay sonrası İzmir yapılanmasının nasıl gerçekleştirileceği konusunu da kongre sonrası tartışacağız.
Bazı konuları kongre sonrası dile getirmekte yarar var, sürece müdahale etmemek için.
4 yıl önce Deniz Baykal ve Önder Sav’ın birlikte destekledikleri Ekrem Bulgun’un ekip ile temasının hangi noktada olduğuna dair bazı çekinceler var.
Ekrem Bulgun’un bugüne kadar sadece Deniz Baykal ile siyaset yaptığını unutmamak gerekiyor. Bulgun, 4 yıl önce Deniz Baykal istediği için ekip ile beraber olmuştu. Kongreyi kaybettikten bugüne kadar sonra ekipten bir kişinin bile kendisi ile iletişim kurmadığını da burada ayrıca vurgulamak gerekiyor. Eminim, dünden itibaren ekipteki bazı isimler bir adım öne geçmek için Ekrem Bulgun’un telefonunu çaldırmaya başlamışlardır. Siyaset bu. Kimin ne yaptığı, ne yapacağı hiç belli olmaz. Şu gerçeğin de altını çizmem gerekiyor. 4 yıl önce Ekrem Bulgun’u destekleyenler bugün karşısında, 4 yıl önce Bulgun’a karşı olanlar bugün yanında. Sanırım üst üste iki kez Bulgun’u destekleyen bir tek ben olacağım.

NOT 1: İZSU’dan yine sorunlar yükseliyor. Bazı müdürlerin ilginç işler peşinde olduğuna dair bilgiler geliyor elimize. Önümüzdeki günlerde adı sanı ile yayınlamaya başlayacağız.


NOT 2: Maşallah... İzmir Büyükşehir Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü’nün üst düzey yöneticisi bir bayanın eşi ne kadar başarılı bir makine mühendisi. Beyefendi, kentteki birçok akaryakıt istasyonunun mesul müdürü... Bürokrat bayanın ise bir ara bilinmeyen bir nedenle Sasalı’ya sürgün gittiği ancak nedense geri döndüğü de gelen bilgiler arasında. Bu tür bilgi yazılıyor ise belgesi de vardır tabii ki...

YENİGÜN 24 - 02 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder