Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

5 Ekim 2009 Pazartesi

Valiye hafif dirsek

Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Ali İçhedef’in bazı bölümlerini, isteyerek bazı bölümlerini ise istemeyerek kaydettiği 17 saatlik kaydı dinlemeye devam ediyoruz. Toplam 11 bölümden oluşan kayıtların bazıları İçhedef tarafından yanlışlıkla kaydedildiği için aile sırlarını da öğreniyoruz. Türkiye’de tele-kulak olayının neden yaygın olduğunu bu CD’yi dinledikçe anlıyorsunuz. Dinledikçe, insanın özel hayatını öğrendikçe, daha fazla dinlemek istiyorsunuz. Psikolojik bir durum bu sanırım. İngilizce’de eavesdrop deniliyor. İşte bölüm 2, 3 ve 4’üncü bölümlerin özeti.
Jeotermal A.Ş. olarak İçhedef’in uzun süreli hedeflerinden biri eski İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz… İçhedef şöyle diyor Yılmaz için: “Öyle çok konuşmayacaksın, Mike Hammer, Al Capone gibi ortaya atmayacaksın kendini. Bunu biraz dolmuşa getirmişler. Keşke aday olup kaybetseydi. Şimdi, (Beni aday yapmadılar, AKP onun için kaybetti) diyerek ortalarda hava atıyor.” “Kocaoğlu, bu oy oranı ile bundan sonra bunların tümünün tozunu attırır. Başkan İnciraltı’na termal su istedi. Isıtma için veremem ama termal havuz için verebileceğimi söyledim.”
İçhedef’in en çok takıldığı nokta İzmir Valisi ile yapılan toplantılardaki tavır. Bir restoranda mekan sahibine dert yanıyor.
“Uzun süre özel sektörde çalıştım. Böyle şeyler görmedim. Yok, elim cebimde vali ile konuşulmazmış. Yok, konuşurken sayın valim dememişim. Ağzın ile kuş tutsan işe yaramaz. Yok, yönetim kurulu öncesi il genel meclisi başkanını ziyaret edip bilgi vermemişim. Ama kimse sormuyor, kapasiteyi ikiye katlamışım, kaçakları yok ederek iki kuyu kazanmışım.”
Genel müdürden İzmir’deki jeotermal sistemi konusunda ilginç bilgiler de elde ediyoruz:
1 – Termal Tesis’in bahçesindeki jeotermal borusu çok eski. Patladı patlayacak.
2 – Jeotermal sisteme biraz daha yüklenilir, basınç artırılır ise sistem her an çökebilir.
3 - Çeşme Bergama ve Dikili’deki jeotermal oluşumların hiçbiri beş para etmez. Kimin ne yaptığı, ne için yaptığı bilinmiyor. Sadece medyada haber olurlar.
4 – İzmir’deki öğretim üyeleri ve jeotermalde çalışan eski takımı engellemek için ODTÜ’den bir ekip İzmir’deki jeotermale sokuldu. Aliağa’daki jeotermal çalışmalarına da ODTÜ ekibinin girmesi için destek yapılıyor. Bundan böyle İzmir Grubu’na hayat hakkı tanınmayacak.
Kayıtta özel hayat ile ilgili hayli bilgi var. Özel olduğu için yazmıyorum. Ancak bir nokta önemli. Kıbrıs’a yapılacak resmi bir seyahate İçhedef’in çocuğu da katılmak istemiş. Ancak Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü konunun yolsuzluk tartışmasına neden olabileceğinden ürküyor. Bu geziye çocuğunun katılıp katılmadığını bilmiyorum. Bu arada İçhedef lütfen kendi sağlığına biraz dikkat etsin. 78 kilodan 89 kiloya çıkmış. Levrek mevrek yazlık işlerini bir kenara bıraksın.
Kocaoğlu ile Kıraç arasındaki kavgaya neden olan bölümler gelecek yazılarda!

NOT 1 : 3 – 8 Ekim tarihleri arasında Ayvalık’ta yapılmakta olan Engelliler Festivali’ne 1200 engelli katılıyor. İzmir maalesef bu festivalde yer alamıyor. Neden? İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir’den gidecek engellilere Ayvalık, metropol dışı olduğu için otobüs vermedi. Ne diyeyim. Metropol dışındaki Çeşme’de yapılan büyükşehir toplantılarına bürokratlar otobüs ile gidiyorlar da, neden engelliler Ayvalık’a gidemiyor anlayamadım.

NOT 2 : Başbakanın İzmir metrosunu bitirme önerisine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olumlu, İzmir CHP İl Başkanı olumsuz baktı. İzmir CHP’nin tepesinde bile bir birliktelik yok. Seçime nasıl gidilecek, bilemiyorum.

NOT 3 : Kasım ayı ile birlikte çok eğleneceğiz. Kongre süreci başlıyor. Nalbantoğlu kendisi için arada bir olumsuz yazdığımı iddia etti. Olumsuz yazının ne olduğunu daha bilmiyor sanırım.

NOT 4 : Bana doğrudan ulaşmak isteyenler için… sgencel@ttmail.com

YENİGÜN 05 - 10 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder