Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

23 Ekim 2009 Cuma

CIA İzmir, MI6 İzmir

Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Ali İçhedef konusunda iki yeni kayıt elime ulaştı. Biri 66 dakika, diğeri 18 dakika. Jeotermal A.Ş.’nin üst düzeyini Amerikan Haberalma Teşkilatı CIA ya da İngiliz Haberalma Teşkilatı MI6’e pazarlasak ülkenin dış ticaret açığını kesinlikle kapatırız. Keşke, Doğu Alman Haberalma Teşkilatı Stasi devam etseydi. Aslında bu ekip, tam onlara göreymiş.
İçhedef’in son icraatı kendisine yakın olmayan 4 işçiyi işten çıkarmak oldu. İki gün önce kapıya konulan işçiler Jeotermal A.Ş.’nin deneyimli işçileriydi. Sebep: Personel fazlalığı... İyi de yaz başında işe alınan deneyimsiz işçiler dururken neden deneyimlilerin işine son verildi?
Yanıtı çok açık. Ali İçhedef, kendisini soruşturan, içdenetçiye personelin verdiği ifadelere ulaşıyor. Ve kendisi hakkında olumsuz ifade verenlerin altlarını bir bir oymaya başlıyor. Son iki kayıtta İçhedef’in kendisine karşı olduğunu düşündüğü personeline yönelik eleştirileri, bir anlamda onların üzerine kurduğu baskılar var. Tehdit ölçüsünü aşan tanımlamaların bulunduğu bu kayıtları önümüzdeki günlerde daha net bir çerçevede ortaya koyacağım. İzmir’de bu kayıtların dışında başka kayıtların da olduğu söyleniyor.
Şirket içindeki mesele bu kadar ile bitmiyor. Şirketin ortak kullanıldığı bilgisayar yazıcısına yine şirket bilgisayarlarından birinden bir fotoğraf gönderiliyor. Fotoğraf XXX sitelerinden alınmış. Yanlışlıkla gönderilen bu fotoğraf birileri tarafından alelacele yazıcıdan alınıp çöpe atılıyor. Ancak, 1 yıl öncesi meydana gelen bu olayın kanıtı, çöp kutusundan başkalarının eline geçiyor.
Ve Sayın Kocaoğlu,hala bu konuda adım atmıyor. Bir bildiği vardır diye düşünüyorum.

NOT 1: MHP İzmir İl Başkanlığı önceki gün üç gazeteci tarafından basılmış. 2.5 saat MHP il merkezini işgal eden gazeteciler, “eski Atlas Oteli’ne asılan devenin resmi mi güzel, yoksa Kocaoğlu’nun mu” tartışmasının ortasında kalan MHP İl Başkanı Musavvat Dervişoğlu’na yönelttikleri soruların bazılarına yanıt almışlar, bazılarına alamamışlar. 25 Ekim’de ilçe gezilerine başlayacak ve her ilçede 9 saatini örgütle geçirecek Dervişoğlu, “Devlet memurları bile bizden çok tatil yapıyor” demiş. Dervişoğlu milletvekilliği listesinde 2. sıra konusunda yorumda bulunmamış, hatta sürekli sorulan bu soruyu duymamazlıktan gelmiş. Ancak sonunda patlamış: “Söyleyelim de, köşe yazarına sadece not mu olalım!”

NOT 2: Bir internet sitesi var İzmir’de... Haber ağırlıklı. İlişki ağları ile günlük siyaseti gündeme taşıyan portalın asıl sahibi olan isim belli. Gazeteciliğine, CHP’de ilişki ağlarının gelişmesine bizim de katkı koyduğumuz, destek olduğumuz bir isim. Son iki gündür haber portalında yayınlanan ya da yayınlanamayan yazılara baktığımızda portal sahibi bir başka isimmiş gibi bir izlenim edinmeye başladık. Hani, portalda açık gazetecilik yapılıyor, pandoranın kutuları açılıyordu? Pandoranın en yakın arkadaşı matruşkadır. Kutu içinden kutu çıktığında, kimsenin arkasına saklanacağı, “gazetecilik gösterisi” yapacağı mecra kalmaz. Bu işe destek veren politikacılar da matruşkanın en son ele geçirilen küçük figürleri olurlar ki, bu onların bileceği iştir. Yoksa yeni bir diziye mi ihtiyaç var? Şöyle uzun ve kallavi... Mesela ne demiş bazı genç Bucalılar, Buca Emniyet Müdürlüğü’nde: “Yumurtayı yiyen, kabuğuna katlanır.”

NOT 3: İzmir’de ismi öne çıkan 5 gazeteci Alsancak’ta bir evde buluşup akşam 18.30’dan itibaren erkekler partisi düzenlemiş, rakı ve şarap eşliğinde... Burada neler konuşulmuş, kimler indirilmiş, kimler bindirilmiş? Yakında öğreniriz... İki kişinin olduğu yerde sır olamayacağına göre biri mutlaka öter veya dayanamaz yazar. Biz de bilgi sahibi oluruz...

NOT 4: Ünlü Türk büyüğü Hasan Tahsin yine sokaklarda. Ancak bu kez muhatabı travestiler. Seçimlerde oy kullanacak travestiler en çok emniyet müdürünün uygulamalarından rahatsızmışlar. Umarız, “demokrat” Hasan Tahsin günün birinde travestiler ve hakları konulu bir yazı dizisi yapar. Belki de travesti olup sorunları yerinde inceler.

YENİGÜN 23 - 10 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder