Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

11 Eylül 2009 Cuma

Yaşayan ölüler

Geçtiğimiz günlerde kentin önemli yerel gazetelerinin birinde İzmirli bir köşe yazarının yazısı ilgimi çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikle ilgiliydi köşe yazısı. Bilgi de büyükşehir belediyesi kaynaklarından alınmıştı. Şöyle diyordu yazar, köşesinde:
“…Programlar arasında Kuva-yı Milliye’nin 90. Yılında İzmir ve Batı Anadolu Sempozyumu dikkatimi çekti. Yerli yabancı 50’yi aşkın değerli bilim adamı bildiri sunacak. Bunlardan biri Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü sahibi Yunanlı yazar Elsa Hiu. İzmirli, entelektüeller Elsa Hiu’yu ’İzmirli Nine’ kitabıyla tanıyor. "Benden Selam Söyle Anadolu’ya" kitabının yazarı Dido Sotiriu ise bir başka Yunanlı konuk…”
Bu paragrafı okuduğunuzda size garip gelen bir şey oldu mu?
Belki ilk anda dikkatinizi çekmemiştir.
O zaman paragrafı yeniden okuyunuz.
Şimdi dikkatinizi çeken bir nokta oldu mu?
Hala olmadıysa sizden de şüpheleneceğim…
Buyurun size bilgi
1909 yılında Aydın’da doğan Dido Sotiriu, 13 yaşındayken İzmir’den Yunanistan’a göç etti. Bütün hayatı mücadeleyle geçen Dido Sotiriu, bir barış savaşçısıydı. Türkiye’yle Yunanistan arasındaki ilişkilerin en gergin olduğu dönemlerde bile Türkiye’yle dostluk ve barış için sesini yükseltmekten korkmadı. Gençliğinden itibaren kadın hakları için de mücadele eden, faşizme karşı direnişte yer alan Sotiriu, özel hayatında da bir devrimciydi.
20. yüzyılın zor dönemlerine tanıklık eden Sotiriu, ölümden hiçbir zaman korkmadığını söyler, ‘Beni korkutan tek şey, yavaş yavaş kaybolan ve kıymetli anılarımı da beraberinde alan hafızam’ derdi. Soturiu 2004 yılı eylül ayında hayata gözlerini yumdu.
Köşe yazarının 10 Eylül 2009 günü kaleme aldığı paragrafta İzmir’e geleceği iddia edilen yazarın 2004 yılında ölmüş olması hayli ilginç bir tezat.
Ama asıl önemlisi bu bilginin köşe yazarına nasıl gittiği… Paragrafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın etkinlikleri belirtiliyor, Dido Sotiriu kadar tanınmayan Sisamlı yazar Elsa Hiu’ya atıfta bulunuluyor.
Sotiriu’nun 2004’te öldüğünden habersiz yazarın Elsa Hiu’yu bilmesini beklemek biraz yanlış olur. O zaman bu bilgi doğrudan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan mı geldi acaba?
Önümüzdeki Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine İzmir’e Tevfik Fikret, Nazım Hikmet’in konuk olarak davet edileceğini okur iseniz lütfen şaşırmayınız.
Burası İzmir… Bu kentte her şey olabilir.

NOT 1 : Çok ilginç bir öğle yemeğindeydim. Son derece düzeyli, kette yapılması gerekenleri tartışıldığı… Demek ki birileri bu kent için hala kafa yoruyor. Yorması gerekenlerin ne yaptıklarını ise anlamakta zorlanıyorum.

NOT 2 : İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önceki gece düzenlediği 9 Eylül resepsiyonunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın mesajı okunup okunmadığı tartışması kulisleri aniden hareketlendirdi. Gitmediğim için bilemiyorum. Ancak doğru ise durum vahim.

YENİGÜN 11 - 09 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder