Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

13 Ağustos 2010 Cuma

CHP`li Belediye`de AKP Nefesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Grand Plaza çalışanlarının üye olduğu Oleyiş’in DİSK’ten Hak İş’e geçişinden sonra ne olacak? Ortada AKP’ye yakın bir konfederasyon var. Bu konfederasyona yeni bağlanan Oleyiş’in yeni genel başkanı ise tanıdık bir isim. CHP İzmir eski milletvekili Enver Öktem… Öktem’in milletvekilliği döneminde Sav ekibinin Abdürrezzak Erten’den sonra ikinci ismi olduğu da biliniyor. Telefon ile görüştüğüm Ökten süreci anlattı. Sendikacılık açısından kendine göre haklı nedenleri olabilir. Ancak bu süreç, var olan sorunu ortadan kaldırmıyor. Ortada DİSK Türk-İş gibi sendikalar arası mücadele var. Bu sendikacıların üst yönetimlerinin milletvekili olmak gibi bir başka dertleri var. Her şeye karşılık İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Grand Plaza Şirketi’nin çalışanları Oleyiş üyesi. Yani ortada bir CHP’li belediye var. Bu belediyenin Grand Plaza’ya kendisine yakın olduğu gerekçesi ile aldırdığı CHP tandaslı işçileri var. Ancak sendika AKP’ye yakın Hak İş’e geçti…
Şimdi şu sorulara yanıt aramak gerekmiyor mu?
1 - CHP İzmir eski milletvekili sendikanın genel başkanı olarak bu işten ne kadar sorumlu?
2 – Bu sendika neden DİSK’ten ayrıldı? DİSK ile sorun ideolojik mi yoksa koltuk kapma çatışması mı?
3 – Kocaoğlu Hak İş bünyesindeki bir sendika ile bundan sonra ne yapacak?
4 – CHP’li bir belediyede AKP’li bir sendika… Hem de partinin lokomotif kenti İzmir’de… Bunu bir çelişki olarak değerlendirmiyor musunuz?
5 – Ekibin bir dönem İzmir’deki ikinci adamı Öktem’in bu tercihi, “Ekibin başı sıkışır ise AKP’ye gider mi” sorusunu gündeme getirmiyor mu?
6 – Ekibin bu konuda bir tek açıklaması oldu mu şimdiye kadar? Yoksa yine “kol kırılır yen içinde kalır” mantığına mı dayanmaya çalışıyor.
7 – Şiddetli laik Önder Sav bu konuda ne düşünüyor? Enver Öktem’in ailesinin işlettiği İhtiyar Balıkçı’da balık yerken, Hak İş nedeniyle rakı içmekten de vaz mı geçecek?
8 - Ekibin şefi Abdürrezzak Erten, bir ara DEVAK milletvekilleri olarak anılan ve 5 yıl omuz omuza çalıştığı arkadaşının bu adımını nasıl değerlendiriyor? Bu konudaki görüşlerini kamuoyu ile paylaşıyor mu? Yoksa “Enver’i oraya gönderdik. Bir yol açıldı. CHP’de olası bir değişim olur ise tası tarağı toplar, soluğu AKP’de alırız. Nasıl olsa kökenimiz Mardin” diye mi düşünüyor?
9 – Aziz Kocaoğlu ve arkadaşları hayli yüksek sayıda çalışanı olan bu şirketin yeni sendikası konusunda bugüne kadar neden kamuoyunu aydınlatmadı?
10 – Grand Plaza’nın yeni genel müdürü bu konuda ne düşünüyor?
11 – Ekibin üçüncü adamı, (şimdi artık ikinci adamı) Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Terzi Fikri heykeli dikeceğini iddia ederken, bölgenin AKP’ye yakın alışveriş merkezi ile Bitlislilik üzerinden ilişki kuruyor. Yoksa yakında Karabağlar Belediyesi çalışanları Genel İş’ten ayrılıp Hak-İş’in sendikasına geçmeye mi çalışacaklar? Bu yaman çelişkileri bana açıklayacak biri var mı?
Gördüğünüz gibi sorular çok…
İzmir’i AKP’ye teslim etmeyeceğiz diyen İzmirliler diğer tarafta AKP’ye yakın sendikanın şemsiyesine giren İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi. Başımıza daha neler gelecek?

NOT 1: Kocaoğlu’nun İzmir’de olmasına rağmen belediyeye gelmediği önceki gün, bu boşluktan istifade ederek kendi makam aracı ile soluğu Milliyet Gazetesi’nde alan ve burada iki saat kalan bürokrat kim? Milliyet Gazetesi’nde yapılan bu “çok özel” görüşmeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı bizzat haberdar mı?

NOT 2: CHP İzmir il yönetimi referandum için partinin genel merkezinin direktiflerini bekliyor. Buna karşılık çok eleştirdikleri ve bugün partide hiçbir görevi olmayan eski il başkanı Kemal Karataş referandum hayır için çalışmaya başladı bile.

NOT 3: Nuri Batuhan aradı, telefonunu hemen açtım. “Beni hiçbir belediye zehirleyemez. Hele Karabağlar asla” dedi. Kürüm tesisleri ile ilgili yazdıklarımı dikkatle takip ettiğini, iyi anlaması için konunun ayrıntılarını da yazmam gerektiğini söyledi.

NOT 4:Selçuk Belediyesinden açıklama var aynen yayınlıyorum.
Sayın GENCEL; Yarımada İmar Planlarıyla ilgili köşe yazınızda “Belediyeci” rumuzuyla yapılan yorumlarda Şehir Plancısı sayın Necati Uyar eleştirilerek bazı belediyelerin yanı sıra Selçuk Belediyesi’nde de danışman olarak görev yaptığı ifade edilmektedir. Bu yanıltıcı bilgiyi Selçuk Belediyesi adına düzeltmek isteriz. Sayın Necati Uyar’ın Selçuk Belediyesinde danışman olarak hizmet ettiği iddiası doğru değildir. Kendileri Belediyemiz tarafından ilgili yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen İmar çalışmalarında, açılan ihalelere katılmış, ihaleler sonucunda bazı plan yapım işlerini üstlenmiştir.
Selçuk Belediyesi olarak konuyla ilgili bilgi ve belgeleri tarafınıza veya ilgilenen kişi ve kurumlara sunmaya daima hazır olduğumuzu ifade etmek isteriz.
Selçuk Belediyesi Basın Bürosu

Egenin Sesi 13 - 08 -2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder