Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

4 Haziran 2010 Cuma

Hızır sorunu

CHP Kurultayı ve onun İzmir’e yansımalarını kaleme aldık. Yine asli görevimize dönelim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na… Gerçi bugünkü analizimiz CHP kurultayı sonuçlarını da kapsıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır’ın bundan böyle ne yapacağı önemli soru işaretlerinden. Attığı imzalarla, Büyükşehir Belediyesi’ndeki müfettiş sorgulamalarının ana nedeni olarak gösterilen genel sekreterin, saray yönetimi içerisinde giderek yalnızlaştığı gelen bilgiler arasında.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun, son dönemlerde Ersu Hızır’a yönelik tavrını bilemem. Ancak Mimar Kemalettin Caddesi’nde Hızır’ın karar verdiği yeni düzenlemenin, gelen tepkiler nedeniyle bizzat belediye tarafından iptal edilmesi birinci adam ve ikinci adam arasındaki soğukluğu bize biraz gösteriyor gibi.
Tabii genel sekreter yardımcıların bu konuda hangi tarafta durduklarına da bakmamız gerekiyor önümüzdeki günlerde.
Hızır için diğer önemli sorun kurultayda oluşan yeni yönetim.
Daha önceki CHP MYK içinde görev alan bir iki isim ile yakın ilişkisi olduğu bilinen Hızır’ın yeni yönetim ile yıldızının barışıp barışmayacağı da ayrı bir soru işareti.
Buna siyaseten karar verecek isim de İzmir milletvekili Abdürrezzak Erten.
Bugüne kadar Önder Sav – Ersu Hızır ilişkisini düzenleyen Erten’in yeni dönemde genel sekreter ile ilişkiyi ne yöne çekeceği de ayrı merak konusu.
Ersu Hızır’ın Büyükşehir belediyesinde oluşturduğu takımın diğer isimleri üzerine gerçekleştirilen yoğun tartışma da süreci belirleyecek önemli unsurlardan bir tanesi.
Sonuç olarak ufukta yepyeni bir tartışma var.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ikinci adamı görevine devam mı edecek, yoksa Kocaoğlu Hızır’ın yerine birini mi hazırlıyor?

***

Ekibin olası milletvekilleri aday listesi hayli tutmuş görünüyor. Birçok telefon aldım bu konuda. Aralarında isimleri yazılan adaylar da var. Bazıları satır aralarındaki mesajları okumaya çalışıyor, bazıları ise karşımıza çıkan tabloyu değerlendiriyor.
Aslında asıl değerlendirmeyi milletvekilleri listelerini hazırlayacak olan Önder Sav ile Abdürrezzak Erten yapacak.
Pardon ne dediniz, ön seçim mi olacak?
Ön seçimin adı bile geçmez bu yapıda. Biliyorsunuz ilk gün PM seçimi için çarşaf liste tanımlaması yapılmıştı. Hem de bizzat halkta büyük destek bulan genel başkan Kılıçdaroğlu’nun ağzından.
Sonra ne oldu?
Bir gün içerisinde blok listeye dönüldü.
Bugün yine “ön seçim” diyenler seçim yaklaştıkça, “Var olan bazı nedenler dolayısıyla merkez yoklamaya döndük” açıklaması yapmaya başlarlar ise şaşırmayın.
 
NOT: Nuri Batıhan il başkanlığı çalışmalarına başlamış. Hayırlı olsun.

YENİGÜN 04 - 06 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder