Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

17 Mayıs 2010 Pazartesi

Kılıçdaroğlu ile olmaz

Bir bölümünüz buna kızabilir. Ama gerçek bu… Bunu anlamak için son üç güne bakmamız gerekiyor önce…
1 – Başbakan Erdoğan, Baykal’a yönelik eleştirilerini sıklaştırdı.
2 – Genel sekreter Önder Sav aday olan Kılıçdaroğlu’na zaman kaybetmeden destek verdi.
3 – Partinin Deniz Baykal ile çatışan muhalif yapıları Kılıçdaroğlu’nun arkasında durdu.
Bu gelişmelerden sonra şu analizi yapmak gerekiyor.
Erdoğan aslında karşısında CHP Genel Başkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istiyor. Her ne kadar bu gelişmelerle CHP’nin oyu bir miktar artmış olsa bile, Kılıçdaroğlu’nu siyasetin derin okyanusuna çekip orada boğmayı planlayacaktır. Başbakan’ın elinde önemli kozlar var. Öncelikle Alevi kartını açacak Erdoğan. Ve CHP’yi Alevi yapısı içerisine hapsetmeye çalışacak. Erdoğan için Kılıçdaroğlu, Baykal’a göre çok daha kolay bir rakip.
Aslında Erdoğan’ın en çok çekindiği isim Baykal…
Kılıçdaroğlu, her ne kadar yolsuzluk açıklamalarıyla toplumdan destek alsa da, toplumun daha sonra desteği sürüp sürdürmeyeceği henüz belli değil.
Üstelik Türkiye gündemi, uluslararası siyaset noktasında bilgi birikimi de yok Kılıçdaroğlu’nun… Yarın öbür gün birçok noktada çuvallama eğilimi güçlü Kılıçdaroğlu’nun.    
Tabii ki Kılıçdaroğlu’na Önder Sav’ın destek vermesi de ayrıca tartışılacak bir durum. Son 10 yılda CHP’nin halktan koptuğu yönündeki tartışmaların göbeğindeki ismin Önder Sav olduğunu unutmamak gerekiyor.
Teşkilatlanmayı içe yönelten, ekip yapısı ile hareket eden Sav, aslında partinin toplum ile ilişkisini engellemiş isim olarak ortaya çıkıyor. Kılıçdaroğlu ile birlikte olduğunda partinin teşkilat gücünü elinde tutacağını da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla CHP’de çok tartışılan teşkilat yapısında bir değişimin olacağını beklemek yanlış olur.
Sav ekibinin Baykal ile olan çatışmasının iyice açığa çıkması da olumlu bir gelişme bence.
Partinin politbürosu Kılıçdaroğlu’nu destekliyor ise yeni olarak ne verebilir ki genel başkan adayı?
Dün Önder Sav’ın Kılıçdaroğlu’na destek verdiği açıklamayı dinledim. Koltukta oturan her iki kişiye baktığımda adayın Kılıçdaroğlu değil,  tam tersi Önder Sav olduğu net biçimde görülüyordu. Deniz Baykal’ın kurgulayacağı aday tartışmaları yapanlar, Sav’ın kurgulayacağı genel başkan adayını da görmek zorundalar.
Kılıçdaroğlu’nun partide Alevi yapıyı öne çıkaracağı konusundaki şüpheler yabana atılacak gibi değil. Kaldı ki, Kılıçdaroğlu ile birlikte çalışan İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’i de pek rahat görmedim.
Bu ülkeye şu aşamada gerekli olan tek isim Deniz Baykal’dır.
Belki de Baykal kendisini tıkayan politbürodan kurtulmak için gerekli adımları atabilecek gücü bulabilir kendinde…
Baykal bana göre şimdilik gelişmeleri izliyor, partideki saflaşmayı takip ediyor. Ardından gerekli hamleleri yapacaktır.
NOT 1: Yunanistan’dan İzmir’e gelen Mega Televizyonu ile modern İzmir programı çekerken, Türk heyeti de Atina’daydı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın forsu giderek artıyor Atina’da. Mega TV Türk çıkarmasını canlı olarak yayınladı. Apogevmatini, To Vima gibi Yunanistan’ın önde gelen gazeteleri Demirtaş röportajlarını birinci sayfalarına taşıdılar,.. Önemli haber kanalı Alfa TV de Demirtaş ile söyleşi yaparak İzmir’e verdikleri önemi vurguladılar.
NOT 2: Mega TV’nin İzmir çekimlerini bir sonraki yazımda aktaracağım.


YENİGÜN 17 - 04 - 2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder