Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

10 Ağustos 2009 Pazartesi

Metroda tehlike çanları

Aslında bugün körfezdeki kokunun kaynağını, işletme sorunlarını ve bu konu üzerine büyükşehir – medya, büyükşehir belediyesi – köşe yazarları ilişkisini yazacaktım.
Bozoğlu öyle bir açıklama yaptı ve karşılığında büyükşehirden zehir zemberek bir yanıtlama geldi ki, bu işi yazmak farz oldu.
Aylardır söylüyordum, bu kavga geliyor diye.
Peki, bundan sonra ne olacak?
Bozoğlu ile Kocaoğlu mahkemeye gidecek.
Bu arada Kocaoğlu yeni ihaleye çıkmak isteyecek. Bozoğlu buna mahkeme kararı ile engel olacak.
Yani iş, bu gidişle 2 yıl bekleyecek.
Bozoğlu’nun söylediğinde şiddetli bir gerçeklik payı var.
Bir yerde zemini daha aşağıya çekerseniz, su zemini daha aşağıda olarak değerlendirir ve o yöne doğru akmaya başlar.
Dolayısıyla şu gerçeğin altını çizmek gerekli.
Amerikan Kız Lisesi’nden sonra Tansaş’a kadar olan bölge gerçekten tehlike altında. Sadece yol kenarındaki evler değil, suyun aktığı bölgeyi dikkate aldığımızda, yolun sağ ve solundan 350 - 400 metreye kadar olan bölgedeki evler de tehlike altında.
Ancak bu tehlike hemen ortaya çıkmıyor. Su yavaş yavaş kayıyor ve toprağın niteliği değişiyor. Obruklar oluşuyor ve çökme tehlikesi ortaya çıkmaya başlıyor. Konu ile ilgili olanlar bu tehlikenin en az 10 yıl sürebileceğinin altını çiziyorlar.
Eğer evinizde kapılar tam olarak kapanmamaya başlar, cam çerçevelerinde hafif yamulma dikkatinizi çeker ise bilin ki, “tehlike geliyorum” diyor.
Neden yukarıda bahsettiğim bölge tehlike altında.
Çünkü metronun taşıyıcı betonlaması bu bölgede yapılmadı ve zemindeki su oranı gerçekten yüksek. Sadece tünel açılırken kullanılan püskürtme betonun o bölümü ne kadar koruyacağı ise herkesin soru işareti…
Süreç böyle işler, metro alanında tehlike başlar, küçük çaplı da olsa çökme gerçekleşir ise bu toprağın altında kimler kalabilir?
1 – Aziz Kocaoğlu
2 – Ersu Hızır
3 – Diğerlerine gerek yok.

NOT 1: Körfezin yeniden kokması sürecini çarşambadan itibaren tartışmaya başlayacağız. Tabii ki yeni bir mesele ortaya çıkmaz ise. Burası İzmir her gün yeni bir olaya hazırlıklı olmalıyız.

NOT 2: İlginç bir gelişme var. Bu gelişmenin internette tartışması başlayacaktır. Ama imzasız yazılara siz olun, hiç aldanmayın. Adam olan yazdıklarının altına imza atar.

NOT 3: Yeni bir tartışma daha geliyor. Şimdilik fısıldayalım. Ancak konu çok karmaşık ve İzmir’deki birçok ismi içine alacak gibi.

NOT 4: Hasan Tahsin yaşıyor mu? Abisinin terk ettiği adam olarak hala mı sorunlu bilemiyorum. Yazılarından da bir şey anlamakta zorlanıyorum.

YENİGÜN 10 - 08 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder