Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

17 Ağustos 2009 Pazartesi

Bu iş bitmiş

Milliyet Ege’de Banu Şen’in Bozoğlu firmasının sahiplerinden Mesut Çağlar Bozoğlu ile iki günlük röportajı aslında metro inşaatı konusunda gelinen noktayı gözler önüne seriyor.
Çağlar Bozoğlu yapılanları bir bir anlatmış, gerekli tüm verileri de gündeme getirmiş. Meselenin hukuk ekseni üzerinde çözüleceğinin altını çizerek şu mesajı veriyor:
“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yönetim sorunu metro inşaatını durma noktasına getirmiştir. Tek suçlu Kocaoğlu’dur.”
İki günlük açıklamalardan sonra Kocaoğlu’nun yapacağı yap da yapmayı planladığı açıklamalar bu gerçeği değiştirmeyecektir. Kocaoğlu, Cuma günü meçlis üyelerine de metro konusunda açıklamalarda bulundu: “İzmir Büyükşehir Belediyesi kitap olacak kadar yazışmalar yapmış ve müteahhit firmanın sözünde durmadığını belirtmiştir. Biz önümüzdeki süreçten itibaren de hızlı bir şekilde her türlü yasal çerçeve içinde kalıp konuyu en kısa sürede bitirecek ve İzmirlilerin hizmetine sunacağız. Doğruyu bularak kentimize hizmet edeceğiz. Firma tabii işi para kazanmak için almıştır, gayret de göstermemiş değildir, ama firmada organizasyonluk, dağınıklık, taşeronlara para ödememe, bizden aldığı parayı başka işlere kaydırma söz konusudur. Firma tabii para kazanmak için çalışır. Firmalara toleranslı davrandık, ’dünyanın bin bir türlü hali var’ diye. Vicdanen ve kent için yasal olarak elimizden gelen toleransı gösterdik. İhalesini iptal ettiğimiz tüm konularda ben vicdanen müsterihim. Para sıkıntımız yok, rivayet muhteliftir.’’
Cekler caklar dışında bir şey yok. Kocaoğlu meclis üyelerine bile açıklayıcı bilgi vermemiş gibi.
Firma Büyükşehir’in verdiği paraların ne kadarını başka yerlere aktardı? Hakedişlerin listesi var mı? Bu hak edişlerden ne kadarı firmaya ödendi? Firma ile ilgili yazışmalar neden kamuoyu ile paylaşılmıyor? Hukuki süreç başladığında ne olacak? Üçyol – Üçkuyular metrosu için firmaya tanınan süre bu yılın sonuna kadardı. Hangi gerekçe ile firmanın bağlantısı kesildi?
Ya şunu doğru dürüst açıklayacak bir adam yok mu ortada?
Sanırım bundan sonra mahkemelerden objektif bilgi alacağız.
Ama burada önemli bir soru sorulması gerekiyor.
Yeni ihaleler Bozoğlu ile yaşanacak hukuk sürecinden sonra mı yapılacak. Yoksa mahkeme sürerken yeni ihaleye gidilip başka bir firma mı devreye girecek? Bu yol denendiğinde Bozoğlu hukuki süreci de dikkate alarak armut mu toplayacak?
Kocaoğlu’nun meclis üyelerine kentin diğer sorunları ile ilgili verdi bilgiler de “cekler caklar” ağırlıklı.
Ancak, yine bir köşe yazarına “İzmir’in gelişmesini engelleyen bir kişi” diyerek Yüksel Çakmur’u mu hedef tahtasına koyuyor?
Eğer bu isim Çakmur ise Kocaoğlu’nu çok dikkatli olmasını öneririm.
Çakmur ile bugüne kadar baş edebilene bugüne kadar pek rastlamadım. Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP lideri Deniz Baykal ile yaşıt olmasına karşılık kucaklayıp sıktığında boğulur gibi oluyorsunuz. Kocaoğlu’nun dikkatli hatta çok dikkatli olmasını öneririm. Elmacık kemiklerine ve özellikle kulaklarına da çok dikkat etmesini salık veririm.

NOT: Seferihisar yangınında yanan bölgeden dolmuş ile geçtim. İnanılmazdı. Dolmuştaki herkes Kocaoğlu’nun yangın sonrası İzmir itfaiyesini başarılarından dolayı tebrik etmesine bir anlam verememiş. Dolmuştaki bir Fransız aileye durumu ve yolcuların homurdanma nedenini anlattım. Bana baktı, “Sarkozy’i hiç sevmem. Ama Türkiye konusunda haklı… Bu yöneticiler ile siz ancak yüzyıl sonra AB’ye girersiniz” dedi. Utandım, sadece utandım.
 
YENİGÜN 17 - 08 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder