Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

5 Ağustos 2009 Çarşamba

İnsan barınağı…

Bugünkü konumuz Aziz Kocaoğlu değil, Türkegül Kocaoğlu…
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı eşi olarak Mine Piriştina’dan gelen bir görevi devam ettiriyor Türkegül Kocaoğlu…
Neyi?
Zübeyde Hanım Huzurevi’nin hamiliğini.
Huzurevi Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı. Yani bu göreve yeni atanan belediye hastanesi eski başhekimi Hülya Güven’e…
Ahmet Piriştina döneminde sık sık gündeme gelirdi huzurevi. Özellikle Mine Piriştina’nın huzurevi için yaptıkları.
Ancak bugünlerde buraya insan barınağı adı takılmış.
Huzurevinde üç tip insan çalışıyor.
Memurlar, İzulaş ve İzelman’a bağlı işçiler ve taşeron firmaya bağlı işçiler.
Huzurevinin odaları 11 metrekare… Her yıl bu odalar boyanıyor, odalarda kalanlardan alınan paralarla. Her oda için 10 kilo plastik boya, 2 kilo yağlı boya ve 2 kilo tavan boyası parası talep ediliyor.Ne söylediğinizi duyar gibiyim. Ama siz de abartmayın. Odayı birkaç kat boyuyorlar, sağlam olsun, güzel görünsün diye…
Yemek dağıtım sistemi ise bir başka soru işaretini gündeme getiriyor. Çok karışık bir iş. Burada anlatmaya kalksam sayfa yetmez.
Ve en önemlisi Zübeyde Hanım Huzurevi’ndeki dernek. Dernek huzurevi içindeki çay bahçelerini ve salonlarını çalıştırıyor. Yaşlılar içtikleri çayın parasını ödüyorlar. Akşam saatlerinde garsonlar tarafından toplanan paralar dernek yöneticisine teslim ediliyor. Ortada ne fiş var ne belge. Derneğe yapılan kurban bağışlarının nerelere gittiği ise bir başka muamma.
Ya ölen yaşlıların eşyaları?
Onlar toplanıyor temizleniyor. Ama nedense sonra kayboluyorlar…
Sonuç olarak ortaya şu manzara çıkıyor. İş küçük olmasına karşılık alan hayli memnun ama satan değil.
Öyle bir korku imparatorluğu yaratılmış ki, kimse sesini çıkaramıyor.
Bu yıl seçim sonrası Ahmet Piriştina’nın anma törenine huzurevi sakinleri de katılmış. Aslında bu toplu katılım bir şeyleri ifade etmeye yönelikmiş ancak bunu algılaması gerekenler önemli işlerle uğraştıkları için kavramada zorluk çekmişler.
İki ayda bir huzurevine uğrayan Türkegül Kocaoğlu ile Sosyal İşler Daire Başkanı Hülya Güven’e buradan duyurulur. Göreviniz sadece bir kermes düzenleyip belediyenin basın birimi üzerinden medyaya haber yaptırmak ise gerçekten başarılısınız.
Ancak yaşlılar sizin gibi düşünmüyor.

NOT 1: Siyasi kulis yazarı olarak çok sosyal gördüm kendimi bugün.

NOT 2: Ortalık ayağa kalktı, körfez yeniden kirleniyor diye. Eskiler suçlandı, yeniler konuştu… Ama olayın gerçek nedenini çok yakında bu sütundan okuyabileceksiniz. Hem de tüm ayrıntılarıyla.

NOT 3: Metroda durum nedir? Bayındır’ı kurtaran büyükşehir metro konusunda hangi adımları atıyor?

NOT 4: Ağustos sıcağında İzmirliyi 4 gün susuz bırakan zihniyet ile Çin’den mermer ithalatı yapanlar arasındaki ilişki ne ile açıklanabilir?
 
YENİGÜN 05 - 08 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder