Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

20 Mart 2009 Cuma

Konak’ta son seçim anketi

Herkes yerel seçimlere kilitlendi. Ortalarda anketler de uçuşmaya başladı açıkçası.
İşte size Hakan Tartan’ın adaylığından sonra Konak için yapılan 1394 denekli yeni bir anket. Yüzde artı eksi 2 hata payı var.
Kararsızlar dağıtılmadan önce…
CHP: Yüzde 41
AKP: Yüzde 21,7
MHP: Yüzde 6,7
DTP: Yüzde 5
DSP Yüzde 2
Kararsızlar: Yüzde 18
Kararsızlar dağıtıldıktan sonra…
CHP: Yüzde 51,9
AKP: Yüzde 26,5
MHP: Yüzde 8,18
DTP: Yüzde 6,1
DSP: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 4,9
Yeni Konak’ın demografik yapısı da değişmiş. Konak’ın yüzde 50’si Egeli… Yüzde 11,5 Doğu Anadolu, yüzde 13,5 Güneydoğu Anadolu, yüzde 9,3 İç Anadolu, Yüzde 5.5 Karadenizli, yüzde 5.4 Marmaralı, yüzde 3.2 Akdenizli…Konak’ın eğitim durumu da fena değil. Yüzde 42,9 ilkokul mezunu, yüzde 37,1 ortaokul ve lise yüzde 15,4 ise yüksekokul mezunu…Bu ankete göre Hakan Tartan’ın şansı hayli yüksek Konak’ta. MHP ise biraz daha gayret ederse barajı geçip meclis üyesi çıkarma şansını yakalayabilir.
DSP’nin oyu düşük geldi açıkçası. Konaklılar iki eski Hürriyet’çiden Hakan Tartan’a daha çok destek veriyorlar anlaşılan.Yine de bu bir anket. Anketlerin de ne kadar doğru olduğu tartışılır. Yine de bir fikir vermeleri açısından önemli.Eğer Tartan Konak’ta yüzde 51 çıkıyorsa, Kocaoğlu’nun da Konak’ta yüksek oy alacağını beklemek yanlış olmaz.

NOT 1: Önceki gün kaleme aldığım hikâye hayli ilgi çekmiş anlaşılan. Bakalım seçim sonrası sarayda ne tür bir deprem yaşanacak.

NOT 2: Hasan Tahsin son günlerde kayıp. Radyoda arada bir sesini duyuyorum ancak nedense benden uzak duruyor. Bu yeni tavrın arkasında abisi mi var merak etmiyor değilim.

NOT 3: Metropole katılan yeni ilçelerde de büyük hareketlilik var. CHP ve özellikle Aziz Kocaoğlu bu ilçelerde başarılı olacaklarından emin.

YENİGÜN 20 - 03 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder