Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

27 Mart 2009 Cuma

CHP : 30 + 1 = 31

CHP İzmir İl Başkanlığı sonunda günlerdir dikkat çektiğim anketi kamuoyu ile paylaştı. CHP 30’da 30 görünüyor bu ankete göre… Anketin kaynağı Ege Üniversiteli öğretim üyeleri diye geçiyor. Birinci soru işaretim oluştu maalesef.
Hem İzmir gibi bir yerde 30 ilçeyi kapsayan bir araştırma yapıyorsun, hem de bunun için çok güvenilir bir şirket ile hareket etmiyorsun.
30 +1 = 31 eder ki, bu konuya burada girmeyeceğim.
İzmir’in 30’da 30 olması, Türkiye bazındaki anketlerde AKP’nin hala çok önde görünmesi karşımıza önemli çelişkiler getiriyor.
1 – İzmir Türkiye sınırları içinde değil. Olabilir. Ancak bu kadar olmaz.
2 – Umarım İzmir İl Başkanı Rıfgat Nalbantoğlu Pazar akşamı ortaya çıkacak olan sonuçlara göre bir yanıt geliştirmiştir.
İzmir’in CHP tarafından alınacağı açık. Ancak öyle ilçeler var ki, buralarda partinin başarılı olması için sadece İzmir rüzgarı yetmez. Genel anlamda bir Türkiye rüzgarı gerekir. Ancak baktığımızda böyle bir rüzgar esmiyor. Ekonomik krizin bile bu kadar derinleştiği bir ortamda eğer iktidar partisi çok fazla oy kaybetmiyorsa dönüp bakmak gerekiyor. Nerede yanlış yapıyoruz diye.
Tire’de sorun var, keza Ödemişte de… Bergama’yı almak hiç de kolay değil. Gaziemir bir güç olarak duruyor. Karabağlar’da sorun büyük. Kemalpaşa’da Saadet Partisi’ne güveniliyor da nereye kadar. Seferihisar’da kime sorsam Hamit Nişancı diyor hala. 30’da 30 nasıl oluyor, gerçekten anlamakta zorlanıyorum.
Yine de anket ankettir. Pazar akşamı çıkacak sonuçlarla birlikte anketi yeniden değerlendiririz.
Ama biraz ayaklarımızın yere basmasında yarar görüyorum. Bu rahatlıkla sandıklar boş bırakılmasın da…

***

Çeşme belediye başkan adayları İzmir’de Çeşme’de oy kullanacak yazlıkçılar için arka arkaya kokteyl düzenlediler. CHP adayı Faik tütüncüoğlu Mövenpic’te AKP adayı Mustafa Cenger Hilton’da… İki kokteyl arasında net farklar var.
CHP kokteyline nedense Çeşme ile ilgili olmayan isimler de katılmış. Tütüncüoğlu’nun fazla söyleyecek sözü de kalmamış. Mustafa Cenger’in kokteylinde ise katılanların çoğu gerçekten yazlıkçı. Üstelik sunum gerçekten iyi. Çeşme gibi bir yerde AKP – CHP çatışması olmaz zaten. Olur ise Faik Tütüncüoğlu – Mustafa Cenger mücaddelesi olur. Bakalım bu iki adaydan hangisi ipi göğüsleyecek.

NOT : Hasan Tahsin’i CHP’nin eski bir il başkan yardımcısı ile birlikte sağanak yağışı bir arabada geçirmişler. Neden? Araba yağmura yakalanınca stop etmiş ve bir daha çalışmamış. Sağdan soldan yardım istemişler. Hasan Tahsin’in abisinden de…
 
YENİGÜN 27 - 03 - 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder