Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

19 Mart 2008 Çarşamba

Ulusal bakış

Bu EXPO İzmir dışında kimseyi ilgilendirmiyor anlaşılan. Sadece biz bu konu ile yatıyor, kalkıyoruz. Yenigün Gazetesi dünkü manşetinde AKP’nin kapatılması davasının İzmir’in EXPO adaylığını olumsuz yönde etkileyeceği yorumunda bulunmuş. EXPO Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Demirtaş bu konuda yapılacak olumsuz haberlerin ve yorumların İtalyanlar tarafından kullanılabileceği, bunun da İzmir adaylığına zarar vereceği görüşünü dile getirmiş.
İtalyanların bu konuda hareket etmeleri için en başta EXPO konusunun ulusal medyada tartışılması gerekiyor. Ama bugün Ankara ve İstanbul’da yaşayan birilerine “EXPO nedir?” diye sorsak, “Bir dondurma markası” yanıtını alırız.
Can Dündar’ın Milliyet’teki SEXPO yazısı dışında ulusal medyada bir tek haberi bile yayınlanmayan bir konunun İtalyanlar tarafından nasıl kullanılacağını pek anlamış değilim. Belki İtalyan’ın İzmir konsolosu İzmir’de yayınlanan yerel gazeteleri alıp konu hakkında yazılan yazıları çevirir ve İtalyan cumhurbaşkanına bizzat elden verirse belki İtalya burada yazılanları kaale alır.
İtalyan gazetelerine baktığımızda ulusal gazetelerin EXPO haberlerini gündemden düşürmediklerini görüyoruz. IL CORRIERE DELLA SERA, IL SOLE 24 ORE, LA REPUBBLICA, LIBERO, IL GIORNO gibi İtalyan gazeteleri ve THE FINANCIAL TIMES, LE FİGARO, THE NEW YORK TIMES gibi saygın gazetelerin sayfalarını süslüyor Milano haberleri.
Yakında Milano’nun EXPO üyeliği konusunda bazı haberleri Türkiye’nin ulusal gazetelerinde görürsek hiç şaşırmayalım.
Neyse bu konuda fazla konuşmamak gerekiyor. Çünkü bu konuda bazı uzman olduğunu iddia eden bazı gazeteci arkadaşlar alınıyor…

***

Sadece CHP içerisinde hareketlilik yok… AKP de hareketli aslında. Suskun olanlar, yöneticilere kızanlar, bir dönem sonrayı bekleyenler, yönetim ile anlaşamayanlar… AKP eğer bir kitle partisi ise ki bana göre öyle, parti içi mücadelenin olması da son derece normaldir.
AKP’ye yeni üye olan CHP’lilere karşı tavır giderek netleşiyor. Belki kapatma tartışmaları bu kaynamayı şimdilik durdurmuş gibi gösterebilir ama konunu netleşmesi ve AKP’nin kapatılmayacağının anlaşılmasından sonra parti içindeki tartışmaların su yüzüne daha çok çıkacağı aşikardır.
Bu nedenle AKP’yi de yakından izlemek gerekiyor. Son günlerde Ümit Yaldız da bu partiyi atlamaya başladı.

YENİGÜN 19 - 03 - 2008

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder