Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

14 Mart 2008 Cuma

Büyükşehir turları

Beklenen oldu ve Deniz Baykal’ın işareti ile birlikte Aziz Kocaoğlu ile Kemal Karataş savaş baltalarını gömdüler. Aslında ikilinin bir araya gelişinin arkasında sadece Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İzmir’i almak için düğmeye basması yok. Kocaoğlu-Karataş ikilisi İzmir’deki bir yapıya karşı ortak hareket etme kararı aldılar aslında.
Ekibin kimlerden oluştuğunu söylemeye de gerek yok sanırım. Karataş son günlerde yaptığı açıklamalarda parti içindeki grupçuklara prim vermediğinin altını iki kez kırmızı kalemle çiziyor.
Baykal’ın son İzmir ziyareti hayli etkili olmuş anlaşılan. CHP Genel Başkanı’nın "Herkes kendi alanından sorumlu, çatışma istemiyorum. Aranızdaki kavgaları bitirin" talimatı tutmuş gibi görünüyor.
Herkes kendi koltuğunu koruma ve bir dönem daha aynı noktadan seçilmeyi planlıyor.
Baykal’ın bu talimatına uymayanlar da var. Özellikle parti dışında olanlar...
CHP Genel Başkanı’nın İzmir gezisinde kendisini 1000 kadın ile karşılayan Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Hakan Tartan büyükşehir adaylığı konusunda hayli iddialı. Baykal’ın kendisini ziyaretinden sonra bazı gazetecilere ve parti yöneticilerine telefon eden, Baykal’ın yapılan jestten memnun kalıp kalmadığını öğrenmeye çalışan Tartan’ın büyükşehir için ciddi şekilde devreye girdiği biliniyor. Şansa bak ki Tartan Baykal’ın ziyaretinden bir gün sonra bu konu hakkında kim ile konuştuysa yanı başlarında ben vardım. Bazı günler vardır, gazeteciler haber peşinde koşmaz, haber ayaklarına gelir.
Fransızca bildiği için Paris’teki Fazıl Say konserine davet edilen Tartan’ın İzmir Büyükşehir Belediye başkanı olmak için İngilizce ve hatta Almanca da öğrenmeye başlayacağı gelen haberler arasında...
Tabii diğer taraftan İzmir milletvekili Mehmet Ali Susam’ı unutmamak gerekiyor. Yakın çevresi tarafından İzmir büyükşehir adaylığı için itilen Susam’ın çok yakınındaki isimlere "Kurultayı bekleyin" talimatı verdiği biliniyor. Susam kurultayda Önder Sav ekibinin desteği ile MYK üyeliğine getirilecek olursa, büyükşehir adaylığı için düğmeye basacak.
Ancak parti içindeki kuşlar, daha önce benzer sorunları eski MYK üyesi Sedat Uzunbay ile yaşayan İzmir milletvekili Abdürrezzak Erten’in Susam’ın MYK adaylığına sıcak bakmadığını, Erten’in bizzat kendisinin MYK üyeliği için hazırlandığını ileri sürüyorlar. İzmir milletvekili Erten’in bu aşamada daha üst düzey parti görevlerini istediğini, bunun için genel merkeze bağlı çalıştığını belirten bazı CHP’liler, "Eğer büyükşehir belediye başkanı aranıyorsa Erten olsun. Biliyorsun neden olmasın. Kendisi 5 yıldır İzmir’de... İzmir’i İzmirlilerden bile daha iyi biliyor ve daha başarılı örgütlüyor" diyorlar.
Hatta bazı CHP’liler daha da ileri gidiyor ve şu tespiti yapmada sakınca görmüyorlar:
"Kocaoğlu olmaz karşımıza Susam’ı ya da Tartan’ı aday olarak getirirlerse biz de Erten’in adaylığı konusunda gerekli kulisi yaparız. Biliyorsunuz bizim kulis faaliyetlerimiz diğerlerine göre daha gelişmiştir."
CHP’nin büyükşehir adaylığı daha çok konuşulacak gibi...

YENİGÜN 14 - 03 - 2008

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder