Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

18 Ocak 2007 Perşembe

Tayland ile bizlere gün doğdu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ekibinin en rahat isimleri ise basın danışmanları. Göreve geldiğinden beri “Neden ulusal basına çıkmıyoruz” eleştirisiyle 3 basın danışmanı değiştiren Kocaoğlu, bugünlerde ulusal basının manşetlerinden inmiyor. Genel yayın yönetmenlerinden ünlü köşe yazarlarına kadar herkes Büyükşehir belediyesinin Deniz Baykal’ı da dinlemeyerek çıktığı Tayland gezisine kilitlenmiş durumda. Televizyonlar ise apayrı bir noktadan vuruyor Kocaoğlu’nu.
Tayland gezisi tamamlandıktan sonra çekilen görüntülerin bir bölümünün, youtube adı verilen video sitesine düşme olasılığı da yüksek. O zaman, bu gezinin öneminin altını çizen belediye başkanları ve meclis üyelerinin performanslarını izleyecek ve not vereceğiz. Tıpkı Ali Kırca olayında yaşandığı gibi.
Televizyonlardaki magazin programlarının da bu gezinin sonucunda ellerine geçecek malzemeyi iyi kullanacaklarından eminim. Bu kadar gürültünün içinde Aziz Kocaoğlu’nun şekeri yükselir mi bilinmez.
Kocaoğlu Tayland’ta çiçek sulamayı bırakmış, kulağı İzmir ve Ankara’dan gelecek açıklamalarda… CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan’ın yaptığı açıklamalara hiç vakit kaybetmeden yanıt veriyor, kendisine siyasi linç yapıldığını ileri sürüyor.
Ancak dün Yeni Şafak’ın Deniz Baykal’ın Kerkük konusundaki açıklamalarına ve Tayland gezisine atıf yaparak “CHP’nin sınırötesi operasyonu” başlıklı manşet haberinin partisine ve genel başkanına vereceği zararı pek düşünmüyor Kocaoğlu. Aklı fikri kendisine yapılanlarda.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, o koltuğa oturduktan sonra hangi partiden geldiğini, kimler tarafından o koltuğa oturtulduğunu unutmuş görünüyordu. Atacağı adımların sadece kendisini bağlamadığını, siyasi kimliğini yaratan kurumun yani partinin etkileneceğini de bilmiyordu Kocaoğlu. Kendi deyimiyle siyasi linç yaşanmaya başlanınca belediye başkanlığının da siyasi bir yer olduğunu, olayın politik arka planının bulunduğunu kavradı.
Kocaoğlu Tayland’tan açıklama yapıyor, en hızlı arkadaşı da İzmir’den… CHP İzmir eski İl Başkanı Alaattin Yüksel, her zaman olduğu gibi bir politik deha olduğunu Tayland gezisi için yaptığı açıklamayla bir kez daha kanıtladı. Kendisi hakkında pek yazmayı sevmediğim halde bugün Alaattin Yüksel’in Hürriyet’te yaptığı açıklamalara yanıt vermek gerekiyor.
Ne diyor Yüksel?
“Arkadaşlarımı geziye katılmaya ikna ettiğim yalandır. Arkadaşlarım İzmir için taşıdığı önemi bildikleri için gezide yer almışlardır. Bir parti liderinin geziden beş saat önce böyle bir talimat vermesi çağdışı. Genel Merkez İzmir’den elini çekmezse ’solun kalesi’ni AKP’ye altın tepside sunar…"
Solun önemli bir temsilcisi olarak yapmış olduğu bu açıklama bizleri derinden etkiledi. Bu açıklama büyük puntolarla kentin tüm meydanlarına asılmalı, Alaattin Yüksel’in büstleri okulların bahçelerini süslemeli bu aşamada…
Kocaoğlu’nun Alaattin Yüksel’in yanından ayrılmadığı, kararları birlikte aldığı gerçeği tüm İzmirliler tarafından biliniyor. Dolayısıyla Alaattin Yüksel ne kadar “Ben bu işin içinde yokum” dese de kimsenin buna inanacağını sanmıyorum.
Bugün Can Dündar Milliyet Gazetesi’nde ikinci bir yazı kaleme aldı.”İzmir’de Artçı Tayland depremi” başlıklı yazıda, Aziz Kocaoğlu ve avanesinin Tayland gezisinden sonra İzmir Yarımada Belediyeler Birliği’nin de Tayland’a gideceğini yazdı Can Dündar.
Peki Yarımada Belediyeler Birliği’nin bu dönem başında hangi belediye başkanı var.
Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç. Alaattin Yüksel ve Aziz Kocaoğlu’nun yakın arkadaşı ve aynı takımın önemli isimlerinden biri.
Eğer bu ekip Tayland ismini İzmirlilerin hafızasına kazımak için olmadık yollar deniyorlarsa, bunun arkasında başka bir şey aramak gerekiyor.
Bu arada CHP Genel Merkezi bana göre çok rahat. Deniz Baykal “gitmeyin” uyarısıyla siyasi açıdan bu işten sıyrıldı. CHP örgütü de öyle. İzmir CHP örgütü de zaten başından beri karşıydı bu geziye.
Şimdi sırada bitirilmesi planlanan ancak hep ertelenen bazı işlerin yoluna koyulması var. “İzmir sınıriçi operasyonu”nun ne zaman başlayacağını da zaman gösterecek.

NOT: AKP İzmir İl Başkanı Ali Aşlık da Tayland konusuna yoğunlaşıyor ve şöyle diyor: “Bizimkilerden bazılarının CHP’lilere özendiği kesin. Ancak siyaset fazla hata kaldırmaz. Arkadaşları uyardım. Hatalar zincirinin devam etmesi halinde karşılaşılacak sonuçlar kendilerini bağlar, beni bağlamaz.”

http://www.suleymangencel.com/ 18 - 01 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder