Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

25 Ocak 2007 Perşembe

Gerçek bir hayal kırıklığı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olaylı Tayland seferinden sonra dün akşam İzmir TV’de Yeni Asır Gazetesi muhabirleri İlker Çoban ve Nihal Aşkın’ın konuğu oldu. Bugüne kadar çıktığı her programda “Siz büyük bir belediye başkanısınız, Ne kadar mükemmel işler yapıyorsunuz” mantığını benimsemiş gazetecilerle söyleşi yapan Kocaoğlu belki de ilk kez karşısında “soru” soran gazeteciler gördü. Bu açıdan her iki gazeteci arkadaşımı kutlamak isterim.
Ama Kocaoğlu hazırlıklı değildi böyle bir ortama.
Ardı ardına gelen sorulardan bunaldı ve hata yapmaya başladı.
Kocaoğlu İzmir’de herkesin bildiği ancak kendi ağzından duymak istediği ilk mesajı verdi. “Chiang Mai’deki Çiçekçilik Fuarı’nda İzmir’in EXPO adaylık oylamasına katılacak delegasyon ile görüşülmedi.”
Kocaoğlu bu açıklamanın bir gün sonra yeni bir tartışma başlatacağını düşünerek yaptığı gafı kapatmaya çalıştı. Çiçekçilik Fuarı’nın uzun dönemi kapsadığını bu nedenle eş zamanlı olarak 29 ülkenin delegasyonu ile buluşamadıklarını anlattı. Ardından oy verecek delegasyon ile birebir görüşme dışında da lobi faaliyetlerinin yürütülebileceğini belirtti.
Oysa aynı Kocaoğlu geziye çıkmadan önce başlayan tartışmalarda Tayland seferinin önemine değinirken Chiang Mai’de İzmir’e oy verecek delegasyon ile görüşüleceğini ve lobi faaliyetlerinin yürütüleceğini açıklamıştı.
Bu önemli açıklamanın üzerine giden İlker Çoban ve Nihal Aşkın’a başka bir yanıt vererek bizi daha da şaşırttı Kocaoğlu:
“Siz bugüne kadar hiç seçim geçirdiniz mi? Seçimde oy verenlerin dışında onları ikna edecek diğer insanlarla da görüşülür.”
Kocaoğlu da biliyor ki, gazeteciler gazetecilik yapar, politikacılar politika. Dolayısıyla bir gazetecinin seçime katılması mümkün değildir. Üstelik aynı gazeteciler yıllardır kongreler, kurultaylar izliyorlar. Siyasi lobinin nasıl yapıldığını pratikte yaşamasalar bile, çok iyi biliyorlar.
Bu açıdan baktığımızda, ortada oy verecek birileri yoksa, üstelik oy verecekler bilinmiyorsa, bilinmeyen birilerine baskı yapacak adamların nasıl bulunduğunu gerçekten merak ettim. EXPO seçimlerinde Türkiye adına iki kişi oy kullanacak. Kocaoğlu daha Türk delegasyonunun isimlerini bile bilmiyor.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın hata üzerine hata yapması programı yapan muhabirleri de şaşırttı.
Ancak bir başka hata programın tuzu biberi oldu.
Kocaoğlu Tayland’daki lobi faaliyetleri sırasında büyük bir yemek verdiklerini ve bu yemeğe Taylandlı üç gazetecinin de geldiğini söyledi.
Kocaoğlu bizi ve İzmirlileri saf zannediyor ise diyecek bir şeyim yok. Bugüne kadar Kocaoğlu’nu sadece makamında ziyaret eden yabancı delegasyonun sayısını kendisi de unutmuştur. Bu ziyaretlerin bir bölümü de nezaket ziyareti niteliğindedir. Ancak bu delegasyonların ziyaretlerinde çevresine baktığında kaç gazeteci görmüştür Kocaoğlu. En az 10…
Siz, bir ülkenin, bir kentin EXPO adaylığı için lobi faaliyetinde bulunmak amacıyla 13 saat uçacaksınız, heyetinizde 227 kişi olacak, Tayland’ın en lüks otelinde akşam yemeği düzenleyeceksiniz, bu yemeğe Taylandlı üç gazeteci katılacak.
Biraz garip değil mi?
Üstelik Kocaoğlu bu gazetecilerin ne yazdığını da bilmiyor aradan 4 gün geçmesine rağmen.
Büyük olasılıkla, Türkiye’nin Tayland Büyükelçiliği’ne, “Gazetelerde bizimle ilgili bir şey çıkarsa gönderin” temennisinde bulunmuşlardır, büyükelçilik de bir iki gün takıp edip basında bir şey çıkmayınca gönderecek bir haber bulamamıştır.
3.5 milyonluk bir kentin belediye başkanının Tayland’da düzenlediği akşam yemeğinde Tayland’dan sadece vali yardımcısının ve üç gazetecinin bulunması da lobi faaliyetlerinin ne kadar olumlu geçtiğinin bir göstergesi.
Tabii ki atlamayalım. Yemeğe Tayland’da yaşayan 8 Türk işadamı da katılmış. Hatta ikisi İzmirliymiş. Büyük olasılıkla Uzakdoğu lobi faaliyetleri bu iki İzmirli’ye bırakıldı.
İzmir TV’deki programda en önemli soru Nihal Aşkın’dan geldi.
Bundan benim de haberim yoktu. İzmir ekibinin Tayland seferi sırasında CHP Genel Merkezi’nden Kocaoğlu’na bir mail gönderilmiş. Nihal Aşkın bu mailin Kocaoğlu tarafından bazı CHP’lilerle paylaşıldığını sorduğunda ilginç bir yanıt aldı. “Hayır bunu kimse ile konuşmadım.”
Dolayısıyla genel merkez tarafından Kocaoğlu’na gönderilen bir mail var ortada.
Tabii bunu öğrenmek ve en kısa süre içerisinde buradan yayınlamak şart oldu.
Aziz Kocaoğlu bu gezinin kentteki karar verici mekanizmaları birbirine yaklaştırdığını aralarında önemli dostluklar kurulduğunu da iddia etti. Buna bir derece katılabilirim. Ancak kentin ileri gelenlerinin arkadaş olması için 500 bin dolar para harcanıyorsa, “Bir yerde yanlışlık var” diye düşünmek gerekmiyor mu?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ağır ağır konuştuğunu, kelimeleri seçmeye çalıştığını böylece hatalı açıklama yapmadığını söyledi. Bence Kocaoğlu’nun ağır konuşması hata yapmak istememesinden değil konuya hakim olmamasından kaynaklanıyor.
Tayland gezisi kendi açıklamalarından da anlaşıldığı gibi gerçekten bir hayal kırıklığıdır.

NOT: İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş EXPO konusunda Aziz Kocaoğlu’na çok önemli bir gol atacaktı. Dün İsviçre’de başlayan Davos görüşmelerinin yapıldığı salonlara EXPO standları açılacaktı. Her şey hazırlanmıştı. Ancak güvenlik kartları yetmediği için iptal edildi bu standlar. Eğer Demirtaş’ın bu adımı başarıya ulaşsaydı, bir hafta da bu konuyu tartışırdık artık.

SON NOT: Lobi dediğiniz zor, zaman alan ve zahmetli bir iştir. Bakınız: Tayland gezisinin tüm tartışmaları.

EN SON NOT: Yenigün gazetesi yöneticileri. Şu gazeteyi internette daha önce güncelleyin lütfen. Sabahın köründe yazıyı yazmak için ekrana oturduğumda Yenigün'ün kent için neler düşündüğünü bilmek isterim. Diğer gazeteler saat 07.00'de hazır oluyor.

http://www.suleymangencel.com/ 25 – 01 -2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder