Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

22 Ocak 2007 Pazartesi

227 kişiye ne oldu?

Biri bana, “Gün gelecek, bir hafta boyunca tüm Tayland gazetelerini tarayacaksın” dese, güler geçerdim herhalde. Ama şimdi gülmüyor, her gün iki saat internetten Tayland gazetelerini takip ediyorum.
Ne mi arıyorum? İzmir Büyükşehir belediyesi’nin Türkiye’de fırtınalar koparan ünlü Tayland gezisine Tayland’ın bakışını öğrenmek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesine baktığımızda, Aziz Kocaoğlu ve avanesinin Tayland’a götürdükleri Türk gazetecilere verdikleri demeçleri okuduğumuzda, biz Tayland’ı fethetmişiz.
Olabilir, bu bir bakış açısı
Peki ya fethettikleri ülke, bu fatihleri nasıl algılıyor?
Tayland’ın resmi dili Tay olduğu için tabii ki bu dilde yayınlanan gazeteleri takip etme şansımız olmadı. Ancak hemen hemen tüm gazetelerin ve haber ajanslarının İngilizce siteleri de var. Ne de olsa bir dönem büyük devletlerin sömürgesi altında kalan bu topraklarda İngilizce ikinci resmi dil durumunda.
Önce, Çiçekçilik EXPO’sunun yapıldığı Chiang Mai’ye uzanalım… Her organizasyonun olduğu gibi bu fuarında bir web sitesi var.
http://www.royalfloraexpo.com/ Bu sitede Türkiye üzerine bir tek haber gözümüze ilişti. Türkiye’nin Tayland Büyükelçisi Mümin Alanat’ın EXPO alanını ziyaret edişi ve yöneticilerine Türk lokumu dağıtması. Bir uçak ile EXPO’ya çıkarma yapan İzmir ekibinden hiç söz edilmiyor. Türkiye Büyükelçisi de bu konu üzerine hiçbir şey söylemiyor. Çiçekçilik EXPO’sunda Türkiye’nin bir bahçesinin bulunmasının Türkiye-Tayland ilişkilerini geliştireceğini vurguluyor. Kocaoğlu İzmir’e dönüşünden sonra, kanka olduğu EXPO’cu Taylandlıları bir arasa da resmini siteye koydursa bari.
Star Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Halit Tunç, köşe yazısında, “Tayland çiçekçilik seferinde ulaştığımız en ilginç bilgi ise EXPO 2015 fuarı için karar verebilecek hiçbir delegenin orada olmadığıdır” diyor. Ben okuduklarımın içerisinde bu bilgiye rastlamadım. Ancak bu doğru ise durum gerçekten bir felaket.
Neyse biz devam edelim Tayland medyasına…
http://www.chiangmainews.com/ Şehir haberleri sitesi. Bir hafta boyunca tek bir habere rastlamadım, İzmir grubu ile ilgili.
http://www.bangkokpost.com/ Ülkenin en büyük yayın organlarından biri. Güncel ve ekonomi haberlerinde ünlü İzmir çıkarması ile ilgili bir satır bile yok. Sadece EXPO bittikten sonra fuarın yapıldığı alan Tayland Tarım Bakanlığı’na devredilecekmiş
http://www.bangkokrecorder.com/ Vallahi burada da bir şey yazmamışlar…
http://www.biz-day.com/ Tayland’ın iş dünyası ile ilgili bir site. Burada da tek kelime yok. Ne Türkiye, ne İzmir.
http://etna.mcot.net/ Thai Haber Ajansı’nın İngilizce sitesi… Singapur Büyükelçisi’nin yaptığı konuşma bile haber olmuş. Ancak bizimkilerden tık yok.
http://www.nationmultimedia.com/ Ulus adlı bir Tayland gazetesi. Küçük ve orta ölçekli işletmeler üzerine birkaç haber var. Hatta ulusal Park’ta bu işletmeler için yeni bir alan açılacağı ancak bürokrasi dolayısıyla bunun geciktiği belirtiliyor.
http://thainews.prd.go.th/newsenglish Tayland Hükümeti’nin resmi haber ajansı. Tayland’a yaşanan trafik kazası haberi bile var. Neyse ki kazaya neden olanlar Türk değil. Kuş gribi konusunda da önemli haberler var. Belki İzmir heyeti döndükten sonra karantinaya almak gerekebilir. İkinci bir nedenle de karantina gerekebilir ama neyse….
http://www.pattayamail.com/ İzmir Grubu’nun gözdesi Pataya’nın yerel gazetesi de bizimkileri “es” geçmiş. Tayland’daki Çocuk Günü üzerine bol bol resimler ve haberler var. Dubai’den gelen iki yatırımcının kentin hangi bölgesiyle ilgilendiklerine yönelik ekonomi haberleri de bulunuyor.
http://2bangkok.com/ Tayland’da hava kirliliği yaşandığına dair bilgileri bu gazeteden alıyoruz. Çocuk Günü haberleri de ön sıralarda bu yayın organında. Allah için bir İzmir haberi bakıyoruz. Ama nafile…
http://www.asiantribune.com/ İsmine bakılırsa sadece Tayland’ın değil, bölgenin en ciddi yayın organlarından biri. Sokağa bırakılan yaşlı adam haberi, bomba ihbarı bu gazetenin öne çıkardığı haberler arasında.
http://www.thekoratpost.com/ Bu yayın organı da İzmir’e hiç değinmemiş.
http://www.pattayablatt.com/ Almanca bir internet sitesi. Liseden kalma Almancam ile okumaya çalıştım. Kamboçyalı bazı yatırımcıların Tayland’a geldiğine kadar birçok habere rastladım. Ama içinde Türkiye ve İzmir geçen hiçbir haber karşıma çıkmadı. www.pattayadailynews.com Kuzey Avrupa’dan gelen bazı yatırımcıların ülkenin farklı bölgelerine tur düzenledikleri ve yatırım alanı aradıkları öne çıkarılmış. Angelina Jolie’nin, Brad Pitt ile ilişkisinin düzeldiğine dair habere bile rastladım. Ama bizimkileri göremedim.
Üstelik ben bu haberleri izlerken Tayland’dan şöyle bir açıklama geldi. “Önceki gün Bangkok’un tarihi mekanlarını gezdik. Akşam tekne gezisiyle kent turumuza devam ettik. Dün ise Taylandlı ulusal ve yerel basın mensupları ile bir basın toplantısı düzenledik. Bu sabah 4 Tayland televizyonunun ortak canlı yayınında Türkiye ve İzmir i tanıttık.”
Ben size Tayland’da yayınlanan gazetelerin web adreslerini de verdim. İngilizce bilen girer bakar neler olduğuna bu ülkede. Ve görür İzmir ile Türkiye’nin nasıl algılandığını…
Tabii ki sadece Tay dilinde yayınlanan, İzmir’de bazı gazetelerin yaptığı gibi 400 satarken 10 bin sattıklarını iddia eden birkaç yerel Tayland gazetesi, İzmir Grubu’nun tartışmalı gezisine yer vermiş olabilir. Tabii onları daha sonra izlemek gerekecek. Belki bu gazetelerde de önümüzdeki haftalarda İzmir Büyükşehir Belediyesi ilanlarına rastlayabiliriz…

NOT: Dönüş hazırlıklarına başlayan belediye meclis üyeleri ve belediye başkanları arasında panik havası seziliyor. Kafilenin büyük çoğunluğu dönüşte partilerinin kendilerine gösterecekleri tavrı merak ediyor. Tabii ki eğlence ve gezi programı sona erdi, şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı…

http://www.suleymangencel/ 22 – 01 -2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder