Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

4 Aralık 2006 Pazartesi

Mardin geceleri

İzmir’de yaşayan Mardinliler sayısının hayli yüksek olduğu sosyolojik bir gerçek. Mardinli nüfusunun yüksekliği, Mardinlilerin siyasi alanda da etkili olmasını gündeme getiriyor. İzmir’de Mardinliler tarafından kurulan iki dernek var. Birincisi Mardinliler Derneği diğeri ise Ege Mardinliler Derneği.
Bu iki dernek arasındaki en büyük fark, ideolojik… Her iki derneğin 15 gün arayla düzenlediği gecede de bu fark net bir biçimde ortaya çıktı.
Mardinliler Derneği’nin Balçova Termal tesislerinde düzenlenen yemeğinde etkili olan taraf AKP ve Saadet Partisi mensuplarıydı. Kürtlerin de bu dernekte faal olarak çalıştıkları biliniyor.
Buna karşılık cumartesi akşamı Ege Palas’ta düzenlenen Ege Mardinliler Derneği’nin katılımcılarının büyük bölümünü sosyal demokratlar oluşturdu. CHP İzmir milletvekili Vezir Akdemir’in de bulunduğu geceye CHP’nin yoğun katılımı vardı. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in de hazır bulunduğu yemekte en büyük alkışı CHP İzmir milletvekili Mardin asıllı Abdürrezzak Erten’in telgrafı aldı.
Yemeğe CHP’nin genel merkez muhalefeti davet edilmemişti. Bu nedenle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kendisine yakın hareket eden belediye başkanlarıyla İzmir il başkanı Selçuk Ayhan yoktu. İzmir milletvekilleri Bülent Baratalı, Türkan Miçooğulları, Sedat Uzunbay da yoktu yemekte. Olmaları da beklenmiyordu açıkçası…
Yemeğe katılanlar arasında Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ve Konak Belediye meclis üyelerinin büyük bölümü de hazır bulundu. İlçe başkanlarının tamamı yemekteydi. Konak İlçe Başkanı Tayfun Emre dışında. Bu da zaten çok normal. Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy’un ne aradığını çıkaramadım bu arada. Ama, neyse…
Yaklaşan genel seçimler nedeniyle yapılan kulisin ağırlığını söylememe gerek yok sanırım. Herkes bir köşede konuşuyor, seçim öncesi hem CHP’de sıralamanın nasıl olacağı konusunda yorum yapmaya çalışıyordu.
Gecenin en çok konuşulan konularından biri de Hasan Mani’nin genel sekreterlikten ayrılması ve Ersu Hızır’ın atanmasıydı. Genel merkezin bu atamalar sonucunda Kocaoğlu’na bakışının nasıl olacağı konusu da en çok tartışılan konulardan biriydi.
Gördüğüm kadarıyla yeni genel sekreter tartışması önümüzdeki günlere de damgasını vuracak.
Gecenin sonlarında her zamanki gibi müzik ve eğlence vardı. Her şey iyi de, bu geleneksel Reyhani’nin oynanış tarzının biraz sorgulanması gerekiyor.
Reyhani’yi en iyi oynayan İzmir’deki Mardinlilerin kimler olduğunu çok merak ediyorum açıkçası…

http://www.suleymangencel.com/ 04 - 12- 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder