Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

13 Kasım 2006 Pazartesi

Konak - Mardin hattı

Konak Belediyesi’nin kardeş kent perspektifinde düzenlediği Mardin turu geçen hafta gerçekleştirildi. Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Konak Belediyesi meclis üyeleri ile bir grup davetlinin bulunduğu topluluğa, İzmir milletvekilleri Abdürrezzak Erten, Enver Öktem ile Vezir Akdemir de eşlik etti.
Gerçi milletvekilleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın isteği doğrultusunda Güneydoğu’da yaşanan sel felaketi dolayısıyla, Batman, Şırnak ve Urfa’nın köylerini dolaştıkları için Konak grubu ile akşamları bir araya gelebildi.
İzmir milletvekillerinin bir bölümü, İzmir’de kendi evlerinde dinlenirken, veya medyada boy gösterirken, diz boyu çamurun içinde dağ taş dolaşan, halkın sorunlarını dinleyen, bölgenin özel konumu nedeniyle kelle koltukta dolaşan milletvekillerinin de olduğunu görmek önemli bu aşamada.
Konak Belediyesi ile Mardin’e giden konukların ise orada neden oldukları tam olarak anlaşılamadı. Bu seyahate katılmalarının arkasında önümüzdeki yıl yapılacak olan genel seçimlerin mi, İzmir CHP’de beklenen gelişmelerin mi yoksa İzmir’in yeniden dizayn edilmesinde atılacak adımların saptanmasının etkili olduğu netlik kazanmadı.
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ da derin araştırmalar yapmasına karşılık bu sorunun yanıtını bulamadı. Hatta, gece toplantılarını anlamak ve algılamak için çok çaba göstermesine karşılık bir ipucuna ulaşamadı. Bana ulaşan bilgiler, gerek tur sırasında gerek akşamları bazı odalarda ilginç görüşmelerin yapıldığı yönünde. Önümüzdeki günlerde bu görüşmelerin içerikleri daha açık biçimde ortaya çıkacaktır.
Konak Belediye Meclisi, CHP Grubu’nun bir bölümünün bu geziye katılması da üzerinde hayli tartışılacak bir konu. Genel merkeze muhalefet edenler yoktu bu gezide. CHP’nin Konak’taki muhalif grubu anlaşılan iyice kenara çekilmiş durumda. Zamanlarının dolmasını bekliyorlar.
Gezide ilginç anların yaşandığının da altını çizmek gerekiyor. Devlet eski Bakanı Işılay Saygın’ın bakanlığı sırasındaki Güneydoğu gezisinde Mardin’in önemli isimlerinden birinden evlenme teklifi aldığını biliyor muydunuz?
Ya Konak Meclis üyesi Rukiye Acar’ın, Işılay Saygın benzeri bir olayla karşı karşıya kaldığını?
Konak meclis üyesi Salih Göçmen’in bundan sonra “Mor Salih Efendi” olarak adlandırılacağını?
Önümüzdeki aylarda bu tür seyahatlerin artacağı kesin. Tabii ki, bu seyahatlerin büyük bölümü Ankara’ya yapılacaktır. Ancak Ankara’daki karar vericilerin ziyaret ettikleri kentlere de ciddi bir akın olacağı kesin gibi...
Bu aralar yapılacak en doğru iş bir seyahat şirketi kurarak, siyaset turizmini başlatmak olacaktır sanırım.

http://www.suleymangencel.com/ 13 - 11 - 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder