Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

24 Kasım 2006 Cuma

Miçooğlu-Özüerman çatışması

Genel seçime daha bir yıl var ancak politika çok çanlı. Bunun nedeni baharda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi. Karar verici mekanizmalar, kurumlar ve siyasetle ilgilenen herkes, cumhurbaşkanlığı seçiminin genel seçim havasında olacağına emin.
İzmir’de de bu canlılıktan nasibini almış görünüyor. Yeni aday adayları ortaya çıkıyor, mail ve mesajlarla bazı isimler ön plana çıkmaya çalışıyor.
Bu isimlerden biri de milletvekilleri dışında İzmir’i, CHP PM’de temsil eden tek isim Tülay Özüerman.
Öğretim görevliliğinin yanı sıra uzun süredir köşe yazarlığı da yapan Özüerman’ın özellikle kadın kontenjanını iyi kullanacağına ve Deniz Baykal’ın isimlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakanların sayısı hiç de az değil.
Özüerman’ın bu aşamada en büyük rakibi bir önceki seçimlerde yine kendisi gibi kadın kontenjanını kullanmış olan Türkan Miçooğulları. Bülent Baratalı ekibinin Bülent Baratalı’dan sonra en önemli ismi olarak değerlendirilen Miçooğulları, Özüerman ile karşılaştırılma yapılmasından rahatsız.
“CHP İzmir’de benden iyi kadın milletvekili bulamaz” diyen Miçooğlulları’nın, Özüerman ismini duyduğunda yüz ifadesine bakanlar önümüzdeki bir yıl içerisinde birinci bölgede çok sert bir kadın mücadelesinin yaşanacağını anlamakta hiç zorlanmıyorlar.
Deniz Baykal ikisi arasında bir seçim yapmak zorunda kalırsa ne olur?
Türkan Miçooğulları’nın en büyük dezavantajı genel başkana karşı Konak ilçe ve İzmir il kongresinde bayrak açanlara verdiği destek. Kulislerden gelen bilgiler, Baykal’ın bu ekibe karşı hala sorunlu olduğunu, kendisine karşı gerçekleştirilen tavrı bir türlü içine sindiremediği yönünde.
Zaten bu nedenle PM listesine kimsenin beklemediği bir ismi almıştı İzmir’den Deniz Baykal. Bunu yaparken de “Kendinizi bulunmaz ve değiştirilmez biri olarak sanmayın, Alternatifleriniz çok ve zaman içerisinde artacak” mesajını net biçimde vermeyi hedeflemişti.
Bu süreçten sonra işler nasıl gelişir bilinmez. Ancak kadın kontenjanı konusunda Özüerman’ın varolan bayan milletvekilleri kadar, hatta onlardan daha fazla şanslı olduğunu da vurgulamakta yarar var.
Üstelik Özüerman’ın İzmir’de ilişki ağını geliştirdiği ve Miçooğulları’na karşı bayrağı ele geçirdiğini hatta Türkan Miçooğulları’na yakın olan bazı isimlerle dirsek temasına giriştiği konuşuluyor CHP kulislerinde.
Özüerman’ın en büyük sıkıntısı CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan. Ancak Selçuk Ayhan’ın da milletvekili adayı olması, adaylık süreci içerisinde kendi geleceğini düşünerek hareket edeceğini dikkate aldığımızda Miçooğulları-Özüerman mücadelesine pek de karışmayacak gibi görünüyor.

http://www.suleymangencel.com/ 24 - 11 - 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder