Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

30 Kasım 2006 Perşembe

Mani sonrası gelişmeler

İzmir medyası bu sabahtan itibaren tef çalıp oynayacak durumda. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Mani’nin Büyükşehir ile ilişkisinin kesilmesi, İzmir medyasını oldukça rahatlatmış sanırım.
Bu görev değişikliğinin Aziz Kocaoğlu’nu da rahatlattığı açık. Zira uzun süredir Hasan Fehmi Mani ile çalışmak istemediğini açıkça deklare ediyor, Mani’nin yetkilerini kısıtlıyordu Kocaoğlu.
İzmir medyasının neden Hasan Fehmi Mani’yi karşısına aldığını merak etmiyor değilim. Sorun kanaletler mi, yoksa metro inşaatı mı?
Ben ikisinin de olduğunu sanmıyorum. İzmir medyası toplumun beklentilerine yanıt verseydi, bugün bu durumda olmazdı zaten. Bana göre İzmir medyası kendi beklentilerine yanıt vermediği, belki de bu konuda büyükşehir belediye başkanının elini kolunu bağladığı için Mani’ye karşı tavır koyuyor, bunun için bir kamuoyu yaratıyordu.
Eğer böyle bir şey varsa Mani’nin bunu net biçimde ortaya koyması ve tartışmaya açması da gerekecek. Kimbilir, önümüzdeki süreçte böyle bir adım atar Mani.
Aslında Aziz Kocaoğlu için şimdi çok zor bir dönem başlıyor. Beğense de beğenmese de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndeki yatırımlar konusunda uzmandı Mani. Ve bütçenin doğru harcanması konusunda tedbirli davranıyordu.
Yerine gelecek olan isim İzmir’i ne kadar tanıyacak, yatırım programını nasıl devam ettirecek ve en önemlisi bütçenin doğru kullanımını nasıl sağlayacak?
Kulislerde dolaşan isimlere baktığımızda böyle bir görevi kaldırıp kaldıramayacağı belirsiz bir çok isimle karşılaşılıyor. Tabi bunu önümüzdeki süreçte izleyeceğiz.
Mani’nin ayrılmasının Kocaoğlu – CHP Genel Merkezi ilişkisini de bir başka boyuta taşıyacağı kesin.
Genel merkezin gölgesinin bile büyükşehirde olmasından rahatsız olan Kocaoğlu, Mani’nin ayrılmasıyla genel merkeze karşı daha rahat tavır koyacak konuma geldi. Bu durum İzmir ile genel merkez arasında esen soğuk rüzgarların sertleşeceğine işaret.
Zaten önümüzdeki günlerde bu sütundan Kocaoğlu’nun önümüzdeki süreçte nasıl bir siyasi manevrada bulunacağını da tartışacağız. Kulislerden gelen bilgiler Kocaoğlu’nun Alaattin Yüksel ile birlikte genel seçim sonuçlarını beklediklerini ardından harekete geçeceklerini işaret ediyor.
Büyükşehirdeki kadrolaşmasını da tamamlayan Kocaoğlu’nun başka denizlere yelken açması son derece olası bir durum.

http://www.suleymangencel.com/ 30 - 11 - 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder