Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

23 Kasım 2006 Perşembe

Selçuk Ayhan, AB fonları ve CHP

CHP’nin Avrupa Birliği’nden Sorumlu İl Başkanı Selçuk Ayhan, ilçe ve belde belediyelerinin mali sorunlarını çözmek için Avrupa Birliği fonlarını kullanacaklarını, bunun için belediye başkanlarına ve çalışanlarına AB kursları düzenleyeceklerini açıkladı.
Burada iki nokta ister istemez dikkat çekiyor.
Birincisi, Aralık ayında limanların ve havaalanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılmaması, diğer bir ifadeyle Ankara protokolünün uygulanmaması halinde AB’nin müzakereleri askıya alacağı açıklaması. Ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın AB’nin istekleri karşısında ürettiği politikalar. Baykal’ın son günlerdeki söylemi ile İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan’ın açıklamaları ne kadar örtüştüğünü birilerinin açıklaması gerekli.
İkincisi, AB fonlarının nasıl alınacağı ve kullanılacağı yönünde oluşan yanlış anlayış. Eğer bir belde ya da ilçenin Avrupa Birliği’nden alınacak bir fon ile kurtulacağı düşünülüyorsa, durum vahim demektir.
Belde ve ilçe belediye başkanları öncelikle Avrupa Birliği fonlarına ulaşma yollarını öğrenecekler. Ardından bu fonlar için gerekli projeyi yazacaklar. AB tarafından kabul edilebilecek bir projeyi yazmanın ne kadar zor olduğunu bu işle uğraşanlar iyi bilir. Proje daha sonra AB’ye sunulacak ve bekleme süreci başlayacak. Belki 5 ay, belki 7 ay.
Proje kabul edilse bile ikinci imzaların atılması ve proje bedelinin belediyeye ulaşması da ayrı bir süreç.
Dolayısıyla bu dönem bir AB fonuna başvuracak bir belediye başkanının 2009 yerel seçimlerine kadar bu fona ulaşıp ulaşmayacağı çok net değil.
Selçuk Ayhan, bu dahice fikri 4 gün önce Balçova termal tesislerinde Yücel Özen, Semra Aksakal ve Namık Kuyumcu ile birlikte olduğu yemekte mi üretti yoksa? Önümüzdeki günlerde CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan'dan daha ilginç fikirler ve projeler de bekliyoruz. Yoksa bize yazacak şey kalmayacak.
Bu arada dünkü yazımda İzmir milletvekili Hakkı Ülkü’nün İzmir Milletvekili Abdürrezzak Erten’e gösterdiği aşırı ilgiden sözetmiştim. Ancak Abdürrezzak Erten’in bu ilgiyi yanıtsız bıraktığını belirtmek ister zaten eşiyle birlikte gelen Hakkı Ülkü’nün yine eşi ile seyahate katılan Sedat Uzunbay ile yakın diyalog içinde bulunduklarının altını çizmek isterim.

http://www.suleymangencel.com/ 23 - 11 - 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder