Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

20 Şubat 2007 Salı

Kocaoğlu’na sorular

Öyle bir büyükşehir belediye başkanımız var ki, bazen “Acaba gerçekten böyle mi, yoksa numara yapıyor da, seviyesi çok yüksek olduğu için biz mi anlamıyoruz” sorusunu sormadan edemiyorum. Bu soruyu, İzmir’de Aziz Kocaoğlu ile dirsek temasında bulunmuş insanlara da soruyorum. Onlar da ne yanıt verecekleri konusunda zorlanıyorlar. Dün bu siteden duyurduğum “EXPO’nun yeri belirlendi: İnciraltı” başlıklı köşe yazım, bugün İzmir medyasının neredeyse tamamında manşet olmuş durumda. En azından benim internetten gördüğüm kadarıyla…
İzmir medyası bu haberi manşetine taşırken Kocaoğlu’ndan dün öğle saatlerinde bir açıklama geldi:
“EXPO’nun yeri henüz belirlenmedi, İnciraltı’nın önceliği planlama” başlıklı açıklamanın asıl başlığı aslında şöyle olmalıydı: “Kem, küm…”
Kocaoğlu açıklamasında İnciraltı’nı bir sağından tutuyor, bir solundan… Gerekli yasal dözenlemelerin yapılmasından bahsediyor, kararın toplumsal mutabakat içerisinde alınması gerektiğinin altını çiziyor, İzmir’in nabzını öne çıkarıyor...
Bu tür bir açıklamayı okurken gerçekten sıkılıyorum. Acaba bunu kaleme alan basın danışmanı da sıkılmış mıdır?
Aziz Kocaoğlu’na yönelik bazı sorularım var, bu sorulara da yanıt vermesini bekliyorum, tıpkı dün olduğu gibi…
1 - Aslında bugün Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan’ın davetlisi olarak bir grup gazeteci ile Almanya’da EXPO konulu bir gezide olmalıydınız. Neden son dakika iptal ettiniz?
2 – İptal gerekçelerinden biri önümüzdeki hafta İzmir’de yapılacak toplantıya kadar İnciraltı’nın yasal düzenlemelerini hazırlamak ve bunu bir rapor olarak sunmak değil mi?
3 – Bugüne kadar hep Urla’yı öne çıkardınız. Ancak Ankara’daki son toplantıda İnciraltı’nı savunanlardan biri de siz oldunuz. Yediğiniz Tayland kroşesinden sonra 4 gün evinize çekilmiştiniz. Ardından ilk görüşmeyi Ekrem Demirtaş ile yaptınız. İnciraltı önerisini bu toplantıda mı karara bağladınız?
4 – Yer konusunu Yönlendirme Komitesi olarak bir hafta sonra kamuoyuna açıklayacağınıza, bu bilgiyi Paris’teki EXPO yetkilileri ile paylaşacağınıza ve bir sonraki EXPO sunumunu fuarın yeri üzerinden yapacağınıza göre neden hala “toplumsal mutabakat” konusunu gündeme getiriyorsunuz. Bu saatten sonra neyi kimin ile paylaşacaksınız? Üstelik şu sıralar üzerinde yoğunlaştığınız İnciraltı çalışmanızı bile kamuoyundan gizliyorsunuz.
5 – İnciraltı’ndaki yeni düzenleme ile oradaki arsa sahıplerine ne avantajlar getiriyorsunuz. EXPO dışında kalan alan için ne tür bir imar değişikliği yapıyorsunuz?
6 – Kamuoyu önünde insanların gözüne bakarak olan bir şeyi olmamış gibi gösterme isteği sizin için yeni bir durum mu? Tarihi Taylad turunun iki gün öncesi televizyonda “Deniz Baykal milletvekillerinin geziye katılmaması konusunda bir karar almadı. Onların işleri vardı, onun için gelemediler” diyebilecek, ardından da Baykal’ın “Sadece milletvekilleri değil, meclis üyeleri de gitmesin” talimatına uymayacaksınız.
7 – Son günlerde geceleri aniden kalkıp dolaştığınız oluyor mu?
Son bir tavsiye… Doktorunuz ile yaptığınız seansların sayılarını arttırın. 2009 yılının nisan ayında Bornova’ya geri döndüğünüzde, müşterilerinizin “Aman tanrım Aziz Bey, çok değişmişsiniz. Böyle davranmaya devam ederseniz, vallahi bir daha gelmeyiz” diyebileceklerini hiç unutmayın…

NOT 1 : Ben daha renkli ve her tür vuruşa dayanıklı bir belediye başkanı istiyorum. Şimdikine dokununca düşüyor.

NOT 2 : Bazı İzmir milletvekilleri gündemi çok uzaktan takip ediyorlar. EXPO İnciraltı'na gelmiş, onlar hala Urla'da kalmışlar. Milletvekillerimize kent gündemi konusunda geniş bir bilgilendirme toplantısı yapması gerekiyor Yücel Özen'in:)))

http://www.suleymangencel.com/ 20 – 02 -2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder