Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

13 Nisan 2007 Cuma

Kocaoğlu nerede?

Yarın Ankara’da çok büyük bir yürüyüş var. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi belki de son kez Türk toplumu bir mesj verecek Ankara’ya... Yürüyüşe katılımın oldukça yüksek olması bekleniyor. Belki 300 belki de 400 bin kişi... İzmir’den gidenlerin sayısı da azımsanmayacak ölçüde. Üstelik politika ile ilgili olmayan, günlük siyaset ile ilgilenmeyen çok sayıda insan Ankar’daki bu yürüyüşe katılmaya çalışıyor.
CHP örgütleri de bu yürüyüş için Ankara’ya gidiyor. Bunun için gerekli hazırlıklarını yapan parti yöneticileri gelecekten umutlu.
Ya bu kentin şehr-i emini nerede?
O, uluslararası bir toplantı için İstanbul’da. İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı’nın düzenlediği toplantıya katılan Aziz Kocaoğlu yürüyüşü herhalde İstanbul’da televizyondan seyredecek...

***

Bugün Tepekule’de Makina Mühendisleri Odası Merkezi’nde ilginç bir panel var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, TBMM AB Uyum Komisyonu, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Avrupa Birliği Anabilim Dalı, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ve LINKS (Londra) adlı sivil toplum örgütünün düzenlediği panelin konusu, “Avrupa’da Bir Türkiye İçin Elele” adını taşıyor.
Toplantının Türkiye’nin AB Üyeliği: Parlamentonun Rolü başlıklı oturumunda, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış yönetici. Konuşmacılar: Oğuz Oyan CHP İzmir milletvekili, Zekeriya Akçam, AKP İzmir milletvekili, Doç Dr Ömer Faruk Gençkaya, Bilkent Üniversitesi ve ben.
Aslında AB sürecinde medyanın rolü bana daha uygun bir bölümdü. Programı düzenleyenlerin beni neden parlamento bölümüne aldıkları ise ayrı bir tartışma noktası.

***

EXPO konusunda Aziz Kocaoğlu’nun dün Milliyet Ege’ye yaptığı açıklamaları Yeni Asır gazetesi yanıtlamış, onlarca sivil toplum örgütü liderinden aldığı mesajlarla. Açıklamaları teker teker okudum. Aslında önemli değil, Kocaoğlu’nun yaptığı açıklamalara karşı verilen yanıtlar, EXPO’nun yer seçimi vs... Asıl önemli nokta Kocaoğlu’nun yanında kimler duruyor, kimler karşısında... Bu açıklamalar İzmir’de seçim öncesi yaşanacak bir saflaşmayı da netleştiriyor bana göre...
Sivil toplum örgütleri liderlerinin büyük kısmı Kocaoğlu’nun açıklamalarını yersiz ve zamansız bulmuş durumda. Üstelik bu açıklamaları kente zarar verdiği konusunda hemfikir çoğu. Kocaoğlu kendi yandaşlarından bile bu konuda pek destek görmüyor. Anlaşılan bir yalnızlaştırma süreci yaşanıyor ve bu süreç önümüzdeki günlerde hızlanacak gibi görünüyor.

http://www.suleymangencel.com/ 13 – 04 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder