Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

5 Nisan 2007 Perşembe

Demirtaş’ın zor günleri

Ekonomi muhabirleri ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş arasında soğuk rüzgarlar esiyor bugünlerde.
Olayın gelişimi şöyle:
Yerel bir gazetenin ekonomi muhabiri İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş’ı telefon ile arayarak İZair hakkında bazı sorular sorar. Amaç İZair’de son günlerde yaşanan gelişmeleri hem İzmirli’ye duyurmak hem de şirketin bundan sonra izleyeceği rolü kamuoyu ile paylaşmaktır. İZair’in genel kuruluna gazetecilerin alınmamasından dolayı net bilgiye bir türlü ulaşılamamıştır. Demirtaş telefondaki ekonomi muhabiri bayana son derece sert çıkar ve telefonu yüzüne kapatır.
Ekonomi muhabiri, İzmir başta olmak üzere diğer kentlerdeki ekonomi muhabirleri ile ortak oluşturulan e-gruba, başından geçenleri yazar. Grubun diğer ekonomi muhabirleri bu gelişmeler karşısında Ekrem Demirtaş’a karşı tavır alınmasını isterler. Bu gazeteciler arasında Ekrem Demirtaş ile son günlere kadar iyi ilişkiler kuran gazeteciler de vardır.
E-grupta yaşanan tartışma sonucunda şu karara varılır:
Ekrem Demirtaş bayan ekonomi muhabirinden yaptığı kaba davranış nedeniyle özür dilemeli.
Ancak Demirtaş bu isteğe olumlu yanıt vermez.
Devreye Ekonomi Muhabirleri Derneği girer ve Ekrem Demirtaş’ın bu hareketinin kınandığını belirten bir yazının kaleme alınması kararlaştırılır.
Yazı kaleme alınıp derneğin yönetim kurulu üyeleri tarafından imzalandıktan sonra kamuoyuna açıklanacak.
Tabii ki hangi basın kuruluşunun bu mektubu yayınlayacağını merak ediyorum. Ya da hangi köşe yazarının bu mektubu yayınlayacak kadar cesareti olduğunu da…
Bir taraftan temiz basın denilecek, gazeteciliğin daha bağımsız olması için toplantılarda ahkam kesilecek, diğer taraftan bir gazeteciye yapılanlar hasır altı edilecek.
Neden mi?
Bir iki ilan için…
Maalesef İzmir medyasının geldiği nokta bu…
Bakalım kamuoyuna en azından bu siteden duyurulan bu habere kimlerden tepki gelecek, kimler “Yeter artık” diyerek harekete geçebilecek.
İzmir medyası, bazı İzmirli gazeteciler ile İzmir kurumları arasındaki bu karmaşık ilişkilerin çözülmesi gerekiyor, eğer temiz basın diyor isek.

***

İl Genel Meclisi’nde başkanlık seçimi bugün yapılıyor. Yerel seçimlere kadar İl Genel Meclisi başkanlığını götürecek ismin İsmail Yılmaz olma olasılığı yüksek.
Aslında bu seçimin sonucu değil bizim için önemli olan. Yaşanan süreçte bugüne kadar il genel meclisi başkanlığı görevini yapan Hakkı Berksü’nün siyaseten inişiydi göze takılan. Öyle çapraz roller üstlendi, siyaseti öyle noktalara çekti ki Hakkı Berksü, dönüp arkasına baktığında artık yapayalnızdı. Oynadığı çapraz rolleri buradan tartışmaya gerek yok, İzmir CHP’nin tamamı biliyor zaten.
Sonuçta ne oldu?
Meclis Başkanlığı’nı yeniden kazanayım ve genel seçimlere bu koltuk avantajı ile girip milletvekili olayım derken, il genel meclisi koltuğunu kaybetti, milletvekili adaylığını da… Daha iki yıl olduğu için Çeşme Belediye Başkanlığı adaylığı hala yürürlükte. Ancak Hakkı Berksü’nun bugün yaptıklarını 2 yıl sonra karar verici mekanizmalarda olanlar ne kadar unutur bilinmez.

http://www.suleymangencel.com/ 05 - 04 - 2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder