Follow by Email

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

9 Nisan 2002 Salı

Adayların resmi geçidi

CHP 7 Nisan Pazar günü "İktidara yürüyüşe hazırlık" toplantısını İzmir'de yaptı. Katılımın yoğun olduğu toplantının asıl amacı il örgütlerinin yaklaşan seçimde üstüne düşen görevlerin saptanması ve sorunların ortaya konmasıydı. Düzenleme komitesi partinin bir adım daha ileri götürülmesi konusunda iyi niyetliydi. Ancak toplantı kendisini bir yere aday görenlerin şovuna dönüştü. Söz alan konuşmacıların büyük bölümü, seçim hazırlıklarını tartışmak yerine kendilerinin ne kadar "önemli" ve "başarılı" olduğunu, bu nedenle mutlaka "aday" olmaları gerektiğinin altını çizdiler.
İçeride "adaylar" kendilerini tanıtırken, toplantının yapıldığı binanın bahçesi de kulis merkezi gibiydi. Herkes bir yere aday olduğunu açık ya da üstü örtülü dile getirdi.
En ilginç nokta Ahmet Piriştina üzerine olan tartışmaydı. Büyük çoğunluk Piriştina'nın CHP'ye gelmesine ve büyükşehir belediye başkanı olmasına karşı değil. CHP'nin İzmirlilerin kabul edeceği bir etkin bir adayı yok zaten.
Ancak bu aday belirleme sürecini hızlandırmak şart. Aksi taktirde bu tür toplantılardan sonuç beklemek yanlış olur. Parti adaylarını belirler ve küskünlükleri ortadan kaldırabilirse seçim hazırlıklarını daha akılcı ve sistemli şekilde sürdürebilir. Yoksa bu tür toplantılar kendilerini aday görenlerin resmi geçidi olmaktan öteye gitmez.
CHP'deki yükseliş, partinin "paslanmış ağır topları"nın da dikkatini çekmiş. Alev Coşkun, Birgen Keleş "son bir kez daha" diyerek "yeniden ısınma" turlarına başlamışlar bile...
Toplantının açılış konuşmasını Genel Sekreter Önder Sav yaptı. Sav'ın konuşması 1977'leri anımsattı bana. Konuşmayı dinleyenler "CHP'de hiçbir değişiklik yok" tanımlamasını yapabilirler. Ancak önemli olan Deniz Baykal'ın söyledikleri. CHP Genel Başkanı televizyonlarda yaptığı konuşmalarda partinin yeni liberal çizgisini açıkça ortaya koyuyor.
Önder Sav genel başkanını fazla izlemiyor galiba... Deniz Baykal'ın geldiği yerin farkında değil.
"Vatan, millet, Sakarya" ile bir yere gidilemeyeceğini, "IMF dışarı", "düşman AB" gibi sloganlarla sadece küçük çocukları kandırabileceğini görmek zorunda Önder Sav.
CHP'nin atağı, Piriştina'nın konumu merkez sağ partileri de harekete geçirdi. Olası bir "CHP'li Ahmet Piriştina"ya karşı merkez sağ partilerde de büyükşehir belediye başkanlığı için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Onları da yarın kaleme alalım.

HABER EKSPRES 09 - 04 - 2002

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder